Domácí

Opičí neštovice nejen z Belgie. Hygiena prozradila, kde se Češi asi nakazili

Opičí neštovice nejen z Belgie. Hygiena prozradila, kde se Češi asi nakazili
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

V Česku je momentálně pět lidí s potvrzenými opičími neštovicemi. Hygienici teď řekli, kde se mohli nemocí nakazit. Dva byli v belgických Antverpách, jeden v Portugalsku a další dvojice strávila dovolenou na Kanárských ostrovech.

Češi si opičí neštovice nepřivezli jen z Belgie. Hygienická stanice hlavního města Prahy v páteční tiskové zprávě prozradila, ve kterých zemích lidé v nedávné době byli.

"Epidemiologickým šetřením pražských hygieniků se u dvou osob podařilo identifikovat nedávný dovolenkový pobyt na Kanárských ostrovech, přičemž jedna z osob potvrdila účast na hudebním festivalu," uvedli hygienici.

Další dva lidé, kteří se nakazili opičími neštovicemi, byli nedávno v belgických Antverpách. Jeden pobýval v Portugalsku. Bližší informace k identitám nakažených nemohou hygienici sdělit.

Související obsah

"Část z pozitivně testovaných má některá přidružená onemocnění. Ohledně příznaků nastala ve všech pozitivních případech vysoká teplota, občas spojená se zimnicí a únavou," oznámili hygienici. "V anamnéze je společným jevem rovněž výskyt vyrážky ve formě pupínků na určitých částech těla. Některé z pozitivních osob pociťovaly bolesti svalů, hlavy, krku, část trpěla respiračními problémy. Část udávala též zažívací a střevní potíže," dodali.

Všechny případy spadají podle hygieniků do takzvané západoafrické skupiny virů. Další skupinu, tedy konžskou, v Česku zatím neobjevili. 

Podle mikrobiologa Hořejšího jsou opičí neštovice málo nakažlivé:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz