Zahraničí

Lukašenko poslal vojáky na hranice s Ukrajinou. Vyhrožuje globální válkou

Lukašenko poslal vojáky na hranice s Ukrajinou. Vyhrožuje globální válkou
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko Zdroj: Profimedia

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nechal zřídit nové vojenské velitelství na jihu země u hranic s Ukrajinou. Podle svých slov tak reaguje na vývoj rusko-ukrajinského konfliktu. Lukašenko tento týden pohrozil Západu třetí světovou válkou.

Lukašenko ve čtvrtek poslal vojáky na jih Běloruska k hranicím s Ukrajinou. Informovala o tom agentura Reuters.

"Otevřela se nová fronta a my se nesmíme nechat zlákat k tomu, nevěnovat tomu pozornost," prohlásil běloruský prezident, kterému se přezdívá "poslední diktátor Evropy". O záměru zřídit v regionu nové vojenské velitelství rozhodl Minsk už loni, plán je teď ale podle Lukašenka nezbytné uspíšit. "Ještě než k tomu dojde, máme povinnost pracovat na obraně našich jižních hranic," doplnil.

Bělorusko je nejbližším spojencem Kremlu a ruské armádě na konci února dovolilo vstoupit na Ukrajinu ze svého území. Hromadění běloruských sil na hranicích má podle expertů za cíl roztříštit formace ukrajinských vojáků bránících Doněckou a Luhanskou oblast, které Rusko "denacifikuje".

Související obsah

Lukašenko tento týden pohrozil, že pokud Západ nepřestane podporovat Kyjev, konflikt by mohl přerůst ve třetí světovou válku, upozornil Newsweek. Napsal to v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi Organizace spojených národů (OSN) Antóniu Guterresovi.

"Bělorusko vyzývá země světa, aby se sjednotily a zabránily tomu, aby regionální konflikt v Evropě přerostl do úplné světové války," uvedl v něm.

Z Donbasu se podle Zelenského může stát neobyvatelné místo:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz