Zahraničí

Putin nečekaně jednal s Macronem a Scholzem. Řešili, co bude s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu telefonicky jednal s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem, informovala státní agentura TASS. Ubezpečil je, že Moskva je připravená obnovit mírová jednání s Kyjevem. Na Ukrajině nastolují Rusové podle Putina mír a vinu za krizi nese Západ.

Rusko je připravené jednat s Ukrajinou o míru. Při telefonickém rozhovoru to Vladimir Putin v sobotu řekl francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi a německému kancléři Olafu Scholzovi. O jednání informovala ruská státní agentura TASS.

"Proběhla hloubková výměna názorů na aktuální aspekty situace na Ukrajině. Prezident Ruska podrobně informoval o posledním vývoji probíhající speciální vojenské operace s tím, že ruské ozbrojené síly přísně dodržují mezinárodní humanitární právo," uvedla tisková kancelář Kremlu.

Co na to řekli Macron se Scholzem, se zatím neví. Elysejský palác ani spolkové kancléřství se ještě nevyjádřily. "Putin informoval o tom, jak je organizována systematická práce k nastolení mírového života v Mariupolu a dalších osvobozených městech na Donbasu," stojí ve zprávě. Podle ruského prezidenta jsou mírová jednání na bodu mrazu kvůli Kyjevu, Moskva je ale "otevřená k obnovení dialogu".

Související obsah

Putin varoval evropské lídry před dalším posíláním západních zbraní na Ukrajinu. "Pokračující pumpování zbraní na Ukrajinu je nebezpečné a může dále destabilizovat situaci a prohloubit humanitární krizi," měl prohlásit Putin. Ten také obvinil Západ z vyvolání světové potravinové krize. 

Z Berlína ani Paříže nezaznělo, zda Scholz a Macron telefonát s Putinem řešili s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten ve čtvrtek vyjádřil obavy z opakování mnichovské zrady, po které se souhlasem západních mocností Adolf Hitler obsadil československé Sudety, upozornil list Ukrajinska pravda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz