Domácí

Pražská MHD bude mluvit jiným hlasem. Poslechněte si čtyři, z nichž se vybere

Pražský dopravní podnik vybírá nový hlas, který bude hlásit zastávky v tramvajích a autobusech. My jsme mluvili se ženou, která namlouvala hlášení předchozích 30 let. A ptali jsme se cestujících, čí hlas by rádi v městské hromadné dopravě slyšeli.

Už na podzim bude v pražských autobusech a tramvajích hlásit zastávky nový hlas. Ze čtyř možností budou volit sami cestující.

"Vybírali jsme asi z desítek profesionálních hlasů, potom jsme vybrali finální desítku a z té desítky vzešly poslední čtyři hlasy," řekla televizi Nova mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Vybíralo se z hlasů zkušených herců a dabérů. A koho by si přáli cestující? "Třeba Martin Dejdar, ten má dobrý hlas. Asi i Michal David nebo Marie Rottrová," uvažují.

Související obsah

Na hlasatele čeká nelehký úkol. Bude muset přemluvit zhruba deset tisíc zastávek a hlášení. Vítěz převezme štafetu po Dagmar Hazdrové, která provozní hlášení a názvy zastávek pražské MHD nahrává od roku 1996.

"Někdo má tendenci dramatizovat, hrát toho hlasatele nebo toho mluvčího. A ta faleš je hrozně vidět a cítit," uvedla Hazdrová.

U metra je to jednodušší. Zastávky tak rychle nepřibývají. O tom, že je hlas pro některé skutečně důležitý, svědčí i to, že třeba do londýnského metra chodí každý den žena, aby slyšela hlas svého zesnulého muže. Ten upozorňuje cestující na mezeru mezi nástupištěm a vlakem.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz