Domácí

Spory ve vládě nejsou, 5 000 korun na dítě lidé dostanou v srpnu, tvrdí Jurečka

Spory ve vládě nejsou, 5 000 korun na dítě lidé dostanou v srpnu, tvrdí Jurečka
Ministr práce Marian Jurečka Zdroj: TV Nova

Vláda ve středu schválí návrh příspěvku 5 000 korun na dítě. Tvrdí to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vyplácet se peníze mají začít v srpnu. Popřel, že by kvůli příspěvku byly ve vládě spory.

"Ve středu bude samozřejmě shoda," řekl Jurečka stanici CNN Prima News k příspěvku 5 000 korun na dítě. "Kdybych na tom trval, tak je to schváleno už tento týden, já jsem ale chtěl, aby se to dotáhlo," dodal.

"Vláda by to měla projednat na příštím jednání, abychom stíhali zhruba v polovině června projednání Sněmovnou. Přišlo by mi velmi líto, kdyby z opozice přišlo veto," prohlásil už dříve na tiskové konferenci Jurečka.

Podle informací Deníku N ale narazil na nečekané překážky. Ministerstva spravedlnosti a financí i Úřad vlády mají totiž zásadní připomínky. Podle resortu spravedlnosti je návrh Jurečky protiústavní, protože vládě umožňuje příspěvek vyplatit opakovaně. Ministerstvo tedy požaduje, aby jasně zaznělo, že bude tato forma pomoci jednorázová.

Související obsah

Jakékoli spory ve vládě ale v neděli Jurečka popřel. "Na schválení ve vládě panuje shoda. Ve středu jej schválíme, to vím jistě," uvedl na Primě. Tvrdí také, že už je návrh připraven a musí se dořešit jen legislativní záležitosti. Na každé dítě do 18 let mají tedy příspěvek dostat rodiny s hrubým příjmem do milionu korun ročně. Vyplácet se má začít v srpnu.

Právě nejasnosti okolo příspěvku jsou jedním z důvodů, proč poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka vyzval v neděli ministra k rezignaci. "Mělo to být z čistého příjmu. Za tři dny jsme se dozvěděli, že to bude z hrubého," namítal Juchelka. "My jako opozice máme kusé informace a nemáme se k čemu vyjádřit. Příspěvek bude vyplácen populisticky před komunálními volbami," dodal s tím, že ANO chce, aby byla tato finanční podpora plošná.

Jurečka ale odmítá, že by vláda pomoc připravila kvůli komunálním volbám. "Největší výdaj mají rodiče v srpnu," vysvětlil načasování.

Ekonom Hradil: Příspěvek na dítě přiživuje inflaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz