Ekonomika

Česká města se připravují na situaci, kdy by Rusko úplně zastavilo dodávky plynu

Města i obce v Česku v reakci na nepředvídatelnost Ruska v oblasti dodávek plynu a cenovým turbulencím začaly s usilovnými přípravami na podzimní topnou sezonu. Chystají si záložní plány na situaci, kdy by zemní plyn do Česka přestal proudit úplně. Problém s tím mají i v Chrastavě na Liberecku, kde se rozhodli přejít z topení plynem na lehké topné oleje (LTO).

Pro přijetí takzvaného plánu B se v Chrastavě vyslovilo 17 zastupitelů z 18. "Sídliště a další budovy bude zásobovat kotelna nejen plynem, ale i lehkým topným olejem. Pro případ, že ceny budou neúnosně vysoké u plynu, nebo kdyby plyn dokonce nebyl vůbec," řekl starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj).

Jde o zajištění dodávek tepla pro 1 200 lidí i žáky ve školách. Vybudovat se musí zásobníky na LTO a objednat nové technologie. Městskou kasu to vyjde na pět milionů, hotovo bude na podzim.

"Na kotli se musí vyměnit hořák na spalování plynu za hořák na spalování lehkého topného oleje. Jedná se o poměrně lehkou přestavbu. Lidé nepoznají rozdíl. V případě výpadku zemního plynu budeme mít rezervu pro to, aby lidé hlavně v zime neměli nějaký velký problém s vytápením," vysvětlil provozovatel chrastavské teplárny Petr Vedral.

Související obsah

"Pro nás je to pojistka, abychom mohli čelit potencionálně nejhorším možným následků té energetické krize, které by mohly být. Nemůžeme jen bezmocně přihlížet tomu, co se děje," pokračoval Canov.

Podobnou cestou se chtějí vydat třeba Hejnice na Frýdlantsku a nepříjemnou situaci hasí i starosta Hrádku nad Nisou od chvíle, kdy se tamním obyvatelům zvedly ceny za plyn o 160 procent. Liberec chce zase koupit spalovnu, která je aktuálně na prodej za zhruba dvě miliardy korun.

"A to by mohlo znamenat, že můžeme daleko více domácností postupně připojovat za vynikající cenu. Pro dalších 20 až 30 let by to vyřešilo jednak likvidaci odpadu, který tady produkujeme. No a navíc zásobování teplem. Garance dodávky a přijatelná cena," konstatoval lbierecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Související obsah

Ekology nenáviděný nápad postavit v Liberci spalovnu odpadu jako zdroj tepla se teď ukazuje jako prozíravý. "Kdysi primátor Drda za to dostal titul Ropák roku, já si myslím, že by nyní měl dostat medaili," dodal Zámečník.

Liberec chce modernizovat i 40 kilometrů parovodů na horkovod. A plyn, který potřebuje k zapálení odpadu, chce nahradit vlastním plynem z chystané bioplynové stanice, kde se bude likvidovat bioodpad. Plynem z něj chce pohánět mimo jiné i městské autobusy. O soběstačnosti teď usilovně smýšlejí starostové většiny obcí v Česku.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz