Krimi

Kauza Stoka: Soud uznal Švachulu a další obžalované vinnými

Brněnský krajský soud v úterý dopoledne uznal bývalého místostarostu (dříve hnutí ANO) Jiřího Švachulu vinným v korupční kauze Stoka, která se týká ovlivňování veřejných zakázek v Brně. Poslal ho na 9,5 roku do vězení. Soud uznal vinnými také dalších osm lidí a dvě firmy. Verdikt není pravomocný, odsouzení se mohou odvolat.

Detektivové z Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) v březnu 2019 provedli razii na radnici Brno-střed. Politici byli v té době měsíce sledováni a odposloucháni. Jeden z obžalovaných – podnikatel Saman El-Talabani policistům poskytl informace o tom, jak organizovaná skupina fungovala. Talabani je už pravomocně odsouzený v jiné kauze.

V září 2020 začal proces před brněnským soudem. Hlavou skupiny měl být bývalý místostarosta Jiří Švachula za hnutí ANO (hnutí jej vyloučilo), který měl svým podřízeným udělovat pokyny, jak postupovat. Za to mu hrozil trest až 14 let odnětí svobody, od soudu nakonec dostal 9,5 roku. On sám vinu odmítá, před soudem uvedl, že se stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele Talabaniho.

Související obsah

​Žalobce navrhl Talabanimu souhrnný trest 4,5 roku vězení. Dalšímu spolupracujícímu podnikateli Pavlovi Ovčarčinovi pak 7,5 roku, i on je pravomocně odsouzený v jiné kauze. Bývalému šéfovi investičního odboru části Brno-střed Petrovi Liškutinovi hrozí 13 let vězení.

Podnikatelům Ivanu Trunečkovi a Petru Kaláškovi pak 12 let. Další obžalovaní mají navrhované tresty nižší než 10 let, nebo jsou podmíněné. Někteří obžalovaní by také mohli dostat peněžitý trest a zákaz výkonu funkce. Tresty zazní v odpoledních hodinách.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz