Zahraničí

Evropská strana EPP si volí vedení. Český europoslanec funkci nezískal

Novým šéfem Evropské lidové strany (EPP) se stal podle očekávání Němec Manfred Weber. O post v předsednictvu největší strany Evropského parlamentu bojoval také český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten však nakonec neuspěl.

Tomáš Zdechovský, europoslanec za KDU-ČSL, post takzvaného pokladníka nakonec nezískal. Podle výsledků středečního hlasování prohrál v souboji s portugalským europoslancem Paulem Rangelem.

Jde o třetí nejvyšší pozici v EPP a člověk v této roli má po dobu dvou let na starosti veškeré finance strany. Rovněž je to nejvyšší role v Evropské lidové straně, kterou kdy mohl zastávat někdo z České republiky. V předsednictvu EPP zatím žádný Čech nepůsobil. Čeští europoslanci jsou přitom součástí této frakce už několik let.

Související obsah

Kromě pokladníka se volili také noví místopředsedové strany a především pak jejich nový šéf. Manfred Weber z Německa byl jediným kandidátem, a tak bylo jeho zvolení už spíše formalitou.

Kongres EPP v Rotterdamu ve středu po dvou dnech končí. Nové vedení se teď bude chtít soustředit především na nadcházející volby do Evropského parlamentu, které budou za dva roky. Strana bude opět usilovat o nejvyšší počet mandátů. Momentálně má EPP v parlamentu 187 europoslanců.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz