Naše Česko

Vědci zkoumají zapomenuté české byliny. Jejich léčivé účinky jsou až zázračné

Vědci zkoumají zapomenuté české byliny. Jejich léčivé účinky jsou až zázračné
Čeští vědci zkoumají léčivé účinky tradičních bylin Zdroj: Poskytnuto laboratoří EcoFuel Laboratories

Čeští vědci představili unikátní projekt, který oživuje zapomenuté tradiční české a středoevropské rostliny. Díky výzkumu opět najdou své uplatnění v léčbě různých zdravotních problémů. Jejich účinné látky budou využívány v kosmetice i zdravotnictví. Zároveň vědci pracují na projektu, který se zaměřuje výhradně na léčivé účinky kosatců a magnolií.

Výzkum vede docent Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) Petr Kaštánek, který je zároveň ředitelem výzkumné laboratoře EcoFuel Laboratories. V Průhonické botanické zahradě byly založeny speciální výzkumné matečnice zapomenutých tradičních bylin, které rostly ve střední Evropě, včetně Česka.

Projekt pod názvem Plantactives si dává za cíl tyto rostliny znovuoživit a využít jejich léčebný potenciál v dermatologii, kosmetice a přípravcích posilujících imunitu. "Čerpali jsme ze starých herbářů, odborné literatury a z diskuzí s předními fytoterapeuty. Hledali jsme byliny, které obsahují zejména tzv. flavonoidy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky," popsal postup Petr Kaštánek.

Související obsah

​"Díky flavonoidům mají preparáty ze zkoumaných bylin významný potenciál u poruch žilně-lymfatického systému. To ocení zejména ženy trpící otoky, křečovými žilami či celulitidou," doplnil jej lékař René Vlasák z Centra preventivní medicíny.

Vytipovali celkem dvacet nepříliš známých rostlin, jako je ožanka kalamandra, komonice lékařská, popelec obecný nebo denivka plavá. "Ty jsme dále podrobně zkoumali a zjišťovali jejich účinky," dodal Kaštánek.

Zázračný kosatec

Nejen zapomenutým bylinám se vědci věnují. Jeden z dílčích projektů se zaměřuje výhradně na kosatce, které jsou neskutečným zdrojem účinných látek. EcoFuel Laboratories ho realizuje ve spolupráci s VŠCHT a Botanickým ústavem AV ČR, který spravuje Průhonickou botanickou zahradu. 

Právě tam se nachází jedna z největších sbírek kosatců na světě. Botanický ústav pro výzkum poskytl zhruba 1 800 odrůd, ze kterých bylo vybráno 36 s potenciálem využití ve zdravotnictví a kosmetice. Laboratoř z nich vyrobila dvě stovky extraktů a detailně prozkoumala jejich účinné látky.

Související obsah

​Podle výzkumu kosatce obsahují protizánětlivé, antioxidační, a dokonce i protirakovinné účinky. Z vybraných odrůd proto byla založena unikátní kosatcová matečnice, která v budoucnu zajistí kvalitní genetický materiál pro velkoobjemové pěstování těchto rostlin.

Magnolie není jen krásná

V areálu Botanického ústavu byl založen i výzkum protizánětlivých látek v květech a listech magnolie. Jak se ukazuje, tato rostlina není jen velmi krásná, ale její léčivé látky jsou vhodné pro citlivou, zanícenou a ekzematickou pokožku. "Svými obsahovými látkami je zcela unikátní. V Průhonickém parku se nachází řada jedinečných exemplářů hybridu magnolie průhonické," prozradil Miroslav Vosátka z Botanického ústavu.

"Příroda poskytuje neskutečné množství zdrojů. Díky nejmodernějším technologiím, se kterými pracujeme, jsme schopni v rostlinách najít látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo nebo nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje," zakončil Kaštánek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz