Zajímavosti

Zdroje jsou. Expremiér Špidla křtí svou knihu pamětí

Ve středu křtí svou knihu pamětí český sociálnědemokratický expremiér Vladimír Špidla. V exkluzivním rozhovoru pro TN LIVE prozradil nejen podrobnosti ke své knize, ale také jak vnímá současnou politiku a krizovou situaci v České republice. Přímý přenos ze křtu můžete sledovat v tomto článku.

Autor proslulého citátu "zdroje jsou", bývalý premiér Vladimír Špidla tak pojmenoval i svou novou knihu pamětí – Špidla aneb Zdroje jsou… "Jsou to víceméně politické paměti, nejsou to paměti osobní ani intimní, o rodině se tam příliš nemluví. Mluví se tam o různých situacích, které jsem zažil v politice, a o politice jako takové," přiblížil Špidla.

V knize se čtenář může dočíst o začátcích sociální demokracie, o důležitých osobnostech české politiky, jako je Miloš Zeman a o jeho konfliktu se Špidlou, ale také o různých situacích ve vztahu k Evropské unii. "Pokoušel jsem se poměrně poctivě popsat to, co jsem viděl, či to, co si myslím, že jsem viděl," objasnil Špidla.

Zmínil také, co se podle něj jeho vládě povedlo a co ne. "Vláda, kterou jsem vedl, zvládla velmi dobře povodně, přivedla zemi do Evropské unie, a nezvládl jsem prezidentskou volbu," připustil.

Související obsah

​Prozradil také to, že jej ČSSD zvažuje vyslat do boje o senátorské křeslo za Prahu 11. Jaký by byl tedy jeho recept na současnou krizi? "Bez zvýšení daní to nepůjde. Situace je úplně mimořádná, vede se agresivní válka. Je třeba si uvědomit, že situace, ve které jsme, vyžaduje, aby břemena byla rozdělena spravedlivě, a základní metoda, jak se přerozdělují břemena, je prostřednictvím daňového systému," prohlásil Špidla.

Otázka padla také na Špidlovo hodnocení úpadku sociální demokracie. "Propad plyne z mnoha důvodů, poslední chybou byl chyba vstup do Babišovy vlády. Ale ta hlavní, nejpodstatnějších chyba spočívá v tom, že jsme o některé věci nebyli ochotní vést skutečný politický konflikt. Mluvili jsme o tom, že chceme zavést progresivní zdanění, jakmile na nás zakřičeli, tak jsme se okamžitě stáhli. Politika bez boje se nedá dělat, my jsme se stali takovými vybledlými," okomentoval.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz