Tipy na výlet

VELKÝ PŘEHLED cen českých zoo. Rodinám se výlet pořádně prodraží

VELKÝ PŘEHLED cen českých zoo. Rodinám se výlet pořádně prodraží
Zoo Praha Zdroj: Zoo Praha

Letos v létě se rodiny s dětmi za návštěvu zoo pořádně plácnou přes kapsu. Stále se zvyšující ceny drtí i zoologické zahrady. Některé z nich zdražily své vstupenky již letos, jiné to plánují v budoucnu. Shodují se na jednom, snaží se šetřit, kde to jen jde. Za den strávený se zvířaty zaplatí rodina s dětmi přes několik stovek. Přinášíme přehled, kde je to vyjde nejlevněji.

Nejlevnější vstupné nabízí zoopark v Chomutově (120 korun/dospělý), dále pak zahrady v Olomouci nebo Hodoníně (140 korun/dospělý). Průměrné ceny všech zoologických zahrad se pohybují kolem 160 korun za dospělého.

Ušetřit Češi mohou na rodinném vstupném, to ale nabízejí jen některé zahrady. Navíc se odlišují počtem dětí zahrnutých v rodině, obvykle počítají s dvěma dětmi, jiné za příplatek se třemi. Jediná pražská zoo zahrnuje do rodiny dokonce 3 až 4 děti.

Související obsah

Nejhlouběji si do peněženky budou muset sáhnout ti, kdo zamíří do exotického Safari parku ve Dvoře Králové (270 korun/dospělý), ten však nabízí slevy při nákupu on-line (220 korun/dospělý) či bezhotovostní platby u pokladny (sleva 10 %). Za ním skončila na druhém místě Zoo Praha, která vstup nabízí za 250 korun pro dospělého, zároveň je však největší a nejrozmanitější zoologickou zahradou v Česku.

Zoologické zahrady zápasí se stále zvyšujícími se cenami energií, jejich provoz je úzce spjat v zásadě se všemi zdražujícími se komoditami. Šplhající ceny vytápění i potravin pro zvířata jsou důvodem, proč zahrady čeká zdražování či jiný způsob řešení krize. Záchrannou sítí jsou pro ně hlavně zřizovatelé, jako jsou města, kraje či stát.

Související obsah

"Většina zoologických zahrad je napojená na veřejné rozpočty. Samozřejmě, že ceny s námi mávají, ale většina našich institucí má ceny předem garantované. Problémy se vyjeví až po skončení sezony podle návštěvnosti," řekl pro redakci TN.cz ředitel Unie českých a slovenských zoologických zahrad Erich Kočner.

Některé zahrady se však připravují na zdražení vstupného, jiné tak již učinily před začátkem této sezony.

​"V letošním roce předpokládáme mimořádnou podporu zřizovatele, ale ve střednědobém horizontu se zvýšení ceny vstupného nevyhneme," oznámil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. 

"My jsme vstupenky pro návštěvníky zdražovali, nicméně to nebylo z důvodu inflace, ale byl to už dlouho promyšlený krok," řekl redakci mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.

"Jen díky mimořádně hospodárnému chování a interním opatřením se zatím povedlo situaci udržet tak, že on-line vstupné v porovnání s loňskou sezonou nezměnilo výši. On-line vstupné je výhodnější než platba v hotovosti na pokladně," sdělil mluvčí Safari parku Dvůr Králové Michal Šťastný.

Související obsah

Zoologické zahrady se na jednom shodují, jejich velkou šancí jsou plánované výstavby ekologičtějších pavilonů, jejich zateplení a další investiční činnosti. I přes to však předpovídají nemalé ztráty.

"Zvýšení cen samozřejmě pociťujeme, a to nejvýznamněji u elektrické energie a zemního plynu. Očekáváme, že v letošním roce na ně vynaložíme o 31 milionů korun víc, než jsme předpokládali," vyjádřil se ve své zprávě Miroslav Bobek za pražskou zoo.

S tím souhlasil i Michal Šťastný za Safari park ve Dvoře Králové, který očekává, že si zoo připlatí zhruba 20 milionů korun.

"Chci však zdůraznit, že ani razantní zvýšení cen energií nepovede k sebemenšímu zhoršení podmínek pro kterékoli ze zvířat chovaných v Zoo Praha," ujistil veřejnost ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz