Domácí

Sešly se vlády Česka a Polska. Ministři podepsali dohodu o bojové spolupráci

Sešly se vlády Česka a Polska. Ministři podepsali dohodu o bojové spolupráci
Jana Černochová a Mariusz Błaszczak Zdroj: Vláda ČR

Novou dohodu o spolupráci mezi Polskem a Českou republikou podepsali v pátek ministři obrany obou zemí. Státy tak budou moci úžeji spolupracovat v oblasti obrany. Současná dohoda má nahradit předchozí a dnes již neaktuální smlouvu, kterou země podepsaly v devadesátých letech.

Novou mezivládní Dohodu o vzájemné spolupráci v oblasti obrany podepsali v pátek 3. června ministři obrany České republiky a Polska. Na společné konzultaci zastupovala Česko ministryně Jana Černochová (ODS), zatímco Polsko reprezentoval ministr Mariusz Błaszczak.

Předmětem schůze i nové dohody byla především aktualizace staré smlouvy z roku 1996, která už nevyhovovala současným požadavkům. Nereflektovala například pozice Polska a České republiky v Evropské unii či v NATO. Ani jedna ze zemí totiž v době podepsání smlouvy nepatřila k členským státům těchto organizací. Novou dohodu schválila ještě minulá vláda v roce 2020.

Související obsah

Od nové dohody si oba státy slibují především prohloubení vztahů a těsnější spolupráci. "Polsko bylo vždycky jedním z našich nejbližších partnerů. Ukazuje to i krize kolem Ukrajiny, kdy bychom se při dodávkách vojenského materiálu bez hladké spolupráce neobešli," oznámila Černochová.

Polský ministr Błaszczak rovněž vyzdvihl spolupráci Polska a Česka. "Naše země jsou velmi aktivně zapojené do podpory Ukrajiny. Dá se říct, že Polsko a Česká republika jsou v čele těchto snah," řekl Błaszczak. Řekl také, že zástupci oba zemí hovořili o cestě Ukrajiny do Evropské unie i o její rekonstrukci po konci války.

Dohodu ministři podepsali na velké schůzi polské i české vlády, která se odehrála v Praze. Kromě ministrů obrany se tak například setkali i premiéři Petr Fiala (ODS) a Mateusz Morawiecki, kteří se věnovali především energetice. "Ukazuje se, že Česko a Polsko mají na řadu věcí stejný názor a že jsme společně schopni dosáhnout dobrých výsledků na půdě EU," napsal na twitteru Fiala.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz