Zahraničí

U oblíbené chorvatské pláže se objevil žralok. Připlaval až ke břehu

U oblíbené chorvatské pláže se objevil žralok. Připlaval až ke břehu
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Na mělčinu na pobřeží Chorvatska zavítal žralok, natočili ho místní lidé v lokalitě, kterou hojně navštěvují turisté. Žralok byl menšího vzrůstu a zvědavě plaval až ke břehu, kde se zrovna ve vodě chladil labrador. Jejich setkání mělo naštěstí dobrý konec.

Žralok byl spatřen na konci května u obce Pirovac, která leží na pobřeží Pirovackého zálivu, zhruba 25 kilometrů od Šibeniku. Záliv je oblíbenou turistickou lokalitou, má krásné pláže a jeho teplota je o tři až čtyři stupně vyšší než průměrná teplota Jaderského moře.

To se zřejmě zalíbilo i mořskému dravci, který zavítal na mělčinu. Ve vodě byl zrovna labrador patřící místnímu obyvateli Sašovi. Pes žraloka zřejmě zaujal a připlaval přímo ke břehu se na něj podívat. Situaci zachytil majitel místní kavárny na videu, které poskytl televiznímu kanálu RTL Danas:

Pes byl zmatený a začal na žraloka štěkat. Z vody ale neutekl, naopak se k němu nervózně přiblížil. Chvilku se zvířata navzájem prohlížela a pak si každé šlo, respektive plavalo, vlastní cestou.

Rybář spadl přes palubu a potrhal ho žraloka. Na pomoc vyrazil vrtulník (5/2021):

​Majitel psa odhaduje, že se jednalo o žraloka modrého o velikosti mezi jedním až dvěma metry. "Byl jsem nadšený, když jsem v Pirovackém zálivu viděl žraloka takové velikosti. To jsem v životě neviděl a myslím, že ani většina lidí, kteří tu žijí. Byl to opravdu fascinující pohled," svěřil se Saša.

Související obsah

​To potvrdil i odborník na žraloky Alen Soldo. "Myslím, že to byl žralok modrý, který je ve skutečnosti neškodným druhem žraloka. Dá se očekávat, že pravděpodobně připlul hledat nějakou potravu," řekl Soldo a vysvětil, že nebezpečné druhy, jako je velký bílý žralok, se na Jadran dostanou jen zřídka. Domnívá se, že se nejedná o stejný kus, který byl před pár dny natočen na nedaleké Istrii.

Zvědavého žraloka se podařilo natočit také zaměstnancům firmy, která pronajímá v Pirovacu lodě. "Žraloci na mělčině už nejsou vzácností," řekli deníku Dnevnik.hr a uklidnili lidi, že není třeba panikařit. Odkázali se přitom i na již zmíněné video se psem. "Je tam jasně vidět, že žádné nebezpečí nehrozí," konstatovali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz