Domácí

Obstrukce ve Sněmovně můžou brzy skončit. Poslanci chtějí změnit jednací řád

Dlouhým a nikam nevedoucím jednáním v Poslanecké sněmovně by mohl být brzy konec. Skupina poslanců chce změnit jednací řád, aby dolní komora parlamentu fungovala efektivněji. Je to reakce na obstrukce opozice, která už téměř půl roku brání vládě schvalovat některé její návrhy. To samé se ale dělo i v minulém volebním období, kdy někteří současní ministři byli právě v opozici.

Dohodli se, že se dohodnou. Tak dopadla první schůzka pracovní skupiny, která má za úkol pozměnit jednací řád Sněmovny. "Sněmovna by jednala efektivněji, kdyby to eliminovalo to pouhé 'žvanení'. Projevy by měly být říkány a ne čteny z papíru, aby finální čtení zákona nebyla jen ve středu a v pátek a aby jednání Sněmovny bylo předvídatelné," argumentoval poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Znamenalo by to konec nekončících vystoupení u pultíku. Smutná zpráva pro šéfa SPD Tomia Okamuru, který v únoru u řečnického pultu vydržel 6 hodin. "Shodli jsme se, že si pozveme ústavního právníka, který nám řekne nějaké zkušenosti, jakým způsobem se postupuje v okolních státech," řekl poslanec Radovan Vích (SPD).

Související obsah

Obstrukce blokující projednávání jednotlivých bodů ale nejsou pouze výsadou současné opozice. V Poslanecké sněmovně se zdržovalo téměř v každém volebním období.

Rekordní zůstává jednání o EET z roku 2016, kdy jeden bod zaměstnal poslance na 236 dní. Tím, že někteří poslanci tehdy nemohli dále vystupovat, podle nich došlo k porušení jednacího řádu. Jednání tehdy blokovali poslanci z ODS a TOP 09, tedy stran, které jsou dnes v koalici.

Své si tehdy řekl i současný premiér Petr Fiala (ODS). "Vládní většina naprosto brutálním způsobem znásilnila jednací řád, porušila zákon a prosadila elektronickou evidenci tržeb," řekl tehdy za pultíkem Fiala.

Související obsah

"Někteří trpí částečnou ztrátou paměti, že už neví, jak to bylo. Když jsem byl předseda Poslanecké sněmovny a chtěl jsem měnit jednací řád, tak ti samí, co to blokovali, jsou teď na druhém břehu a ty změny by chtěli," připomněl poslanec Radek Vondráček (ANO).

"Některé obstrukce, které tady tehdy probíhaly, se týkaly konkrétního tématu. Kdežto současná opozice se rozhodla obstruovat častokrát už pořad schůze," obhajovala rozhodnutí současná předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Na změny v jednacím řádu mají ale poslanci ještě spoustu času. S ústavním právníkem se skupina sejde až po letních prázdninách.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz