Zahraničí

Česká výtvarnice se setkala s britskou královnou. Z nadšení udělala faux pas

Oslavy 70. výročí panování britské královny Alžběty II. probíhají celý víkend. Ty prožívá také česká malířka a grafička Míla Fürstová, která žije dlouhodobě v Anglii. Dokonce se sama s Jejím Veličenstvem setkala.

Česká výtvarnice Míla Fürstová žije v Anglii už 25 let. Oslavy královnina výročí jsou podle ní rok od roku krásnější a velkolepější. Zároveň je při veselí dáno více prostoru hudbě a umění.

"Úplně nás to pohltilo. Moje děti mají prázdniny. Už den před nimi měly slavnostní oběd, mohly odložit uniformy a přijít do školy v oblečení modré, červené nebo bílé barvy. Moje dcera se oblékla jako královna. Poté jsme s rodinou odjeli na pobřeží Anglie. Shromáždilo se tam mnoho lidí. Atmosféra byla, jako by všichni oslavovali narozeniny své babičky," přiblížila v rozhovoru pro TN Live Míla Fürstová.

Související obsah

Nejen ve Velké Británii si Fürstová udělala velmi dobré jméno. A to natolik, že její práce vlastní i samotná královna Alžběta II., se kterou se výtvarnice v roce 2003 dokonce osobně setkala.

"Učila jsem kdysi na jedné z nejstarších škol pro mladé dámy v Anglii. Vedla jsem tam grafické studio. Královna tam přijela oslavit 150. výročí založení školy a byly jí nabídnuty nějaké dárky. A ona si vybrala moji grafiku," vysvětlila Fürstová.

Právě díky tomu byla Fürstová pozvána na oběd s královnou a Jejímu Veličenstvu představena. Výtvarnice zároveň přiznala, že se během setkání dopustila drobného faux pas. "Byla to úžasná událost. Všichni mi opakovali, jak se musím chovat. Že musím udělat pukrle a nepodávat královně ruku. Když jsem ji však viděla, tak jsem byla tak nadšená a měla jsem pocit, že vidím někoho dobře známého. A tak jsem jí velmi česky třásla rukou a řekla, jak ráda ji poznávám," smála se Fürstová. Královna Fürstové dokonce napsala také dopis, kde její grafiku označila za "okouzlující".

Související obsah

Mimo jiné známá výtvarnice spolupracovala také se skupinou Coldplay. Pro tu navrhla grafiku jejich šestého studiového alba s názvem Ghost Stories. "Bylo to zajímavé. Oni několik let sbírali moji práci, aniž bych to věděla," sdělila Fürstová.

"Můj agent spolupracoval s Coldplay a jednou šel do domu Phila Harveyho. Když se otevřely dveře do velké haly, uprostřed viselo moje dílo. Agent se ho ptal, jestli mě zná. On řekl, že ne, ale chtěl představit. A takto to začalo," doplnila Fürstová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz