Zahraničí

Napětí mezi KLDR a Jižní Koreou roste. Zastrašují se testováním svých zbraní

Napětí na Korejském poloostrově se stupňuje. Jižní Korea a Spojené státy v pondělí provedly raketový test. Jihokorejci v reakci na poslední provokaci KLDR ze svého území odpálili osm balistických raket. Podobná odvetná opatření přitom jihokorejská armáda provedla už předminulý týden. KLDR v posledních měsících zintenzivňuje raketové zkoušky, a Jižní Korea s USA se proto dohodly na tvrdším postupu.

Rakety mířící k potemnělému nebi, tak to v pondělí nad ránem vypadalo nad Jižní Koreou. Tamní armáda odpálila z jihokorejského území osm raket typu země–země. Vojenskou sílu demonstrovala jen pár hodin poté, co KLDR uskutečnila další ze svých raketových testů.

"Dokonce i v tuto chvíli Severní Korea zvyšuje své jaderné a raketové hrozby. Včera odpálila několik typů balistických střel. Naše vláda se tvrdě vypořádá s jakýmikoli provokacemi ze strany Severní Korey," uvedl jihokorejský prezident Jun Sok-jol.

Nový jihokorejský prezident Jun Sok-jol sliboval už během voleb, že na provokace severokorejského režimu bude odpovídat s mnohem větší razancí. To, že své předvolební sliby skutečně plní, poprvé ukázal 25. května. Do moře nařídil vyslat spršku raket poté, co Pchjongjang provedl krátce po návštěvě Joea Bidena v Soulu raketový test.

Související obsah

Poslední a pravděpodobně i největší raketový test uskutečnil režim Kim Čong-una v neděli. Ze svého východního pobřeží odpálil do moře osm balistických střel krátkého doletu.

"Od začátku tohoto roku Severní Korea odpálila několik balistických střel včetně nové mezikontinentální balistické rakety. Řada severokorejských akcí ohrožuje mír a stabilitu nejen tohoto regionu, ale i mezinárodního společenství," upozornil japonský premiér Fumio Kišida.

Nedaleko pobřeží Japonska až do soboty probíhalo také rozsáhlé námořní cvičení jihokorejské a americké armády. Do manévrů se zapojila i americká letadlová loď Ronald Reagan.

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz