Zahraničí

Na věci ze zámoří si asi počkáte. Na lodích firmě uvázlo zboží za miliony

Na věci ze zámoří si asi počkáte. Na lodích firmě uvázlo zboží za miliony
Loď s kontejnery v Hamburku Zdroj: Profimedia

Hamburský přístav je v posledních týdnech přeplněný. Velké kontejnerové lodě proto nemohou vyložit svůj náklad. Například české společnosti WPC centrum uvázlo v přístavu údajně zboží za miliony.

Téměř 25 obrovských kontejnerových lodí čekalo v pondělí na vplutí do přístavu v Hamburku. Lodě tam musí čekat až 14 dní. Informoval o tom německý list Die Welt.

Momentálně jen v Hamburku uvázla dvě procenta celosvětového nákladu kontejnerů. "To je na Severní moře hodně," myslí si ekonom Vincent Stamer z Kielského institutu pro světovou ekonomiku. 

Podle lodní společnosti HHLA za to může pomalé přepravování dovozu z Dálného východu do vnitrozemí. Kamiony a vlaky podle ní jezdí pomalu i proto, že klesá poptávka. Firma tvrdí, že se vše v blízké době zlepší.

Související obsah

Objevily se ale obavy, že od příštího úterý nastanou ještě větší problémy. Mohla by totiž přijít stávka dokařů, kteří žádají vyšší mzdy. To se nestalo od 70. let a hrozilo by úplné zhroucení. 

Problémy ale firmy, které dováží zboží, mají už teď. "Máme zboží na lodích za několik milionů korun, které není kde a jak složit," uvedl pro TN.cz David Šlambor ze společnosti WPC centrum, která se zabývá instalací profilů z dřevoplastu. "V minulém týdnu dokonce přišla zpráva, že si začnou nárokovat odškodné, tedy parkovné za kontejnery, které jsou takto uvázlé," dodal.

"Možná tento problém vypadá jako maličkost, ale ve finále způsobuje veliké problémy celé ekonomice," poznamenal Šlambor. "Dovážím takto zboží více než deset let, ale situace v posledním měsíci je zatím úplně nejhorší, jakou jsem kdy zažil. Nevyrovná se tomu ani uzavření Suezu nebo přírodní živly v loňském roce," myslí si. 

V Suezském průplavu se loni zasekla obří loď:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz