Zahraničí

Johnson bude nadále premiérem Británie. Ustál hlasování o nedůvěře

Poslanci Konzervativní strany, která ve Velké Británii vládne, v pondělí večer hlasovali o vyslovení nedůvěry premiérovi Borisi Johnsonovi. Rozhodli o tom, že ve funkci zůstane. Důvodem hlasování byly jeho incidenty v době nejhorší vlny pandemie koronaviru, kdy v zemi platil lockdown, a předseda vlády přesto pořádal večírky a jinak porušoval platná opatření.

Boris Johnson ustál hlasování o nedůvěře. Pro to, aby zůstal ve své funkci, se vyslovilo 211 poslanců, pro jeho odchod jich bylo 148. Znamená to, že více než 40 % konzervativců si přálo jeho konec. Podle deníku The Guardian to nelze označit za dobrý výsledek, jeho vláda tím bude výrazně oslabena.

Hlasování probíhalo ve večerních hodinách. Ve 20 hodin tamního času se uzavřelo a začalo počítání hlasů. Aby vůbec mohlo hlasování proběhnout, muselo alespoň 15 % konzervativních poslanců písemně vyjádřit nedůvěru Johnsonovi. Tato podmínka byla splněna. Sir Gragam Brady, předseda skupiny Výbor 1922, v pondělí uvedl, že obdržel dostatečný počet dopisů.

Související obsah

​Tlak na premiéra vzrostl poté, co se veřejnost dozvěděla o jeho večírcích v premiérském sídle v Downing Street, jimiž porušoval protiepidemická opatření. Proti Johnsonovi se postavili například poslanci Jeremy Hunt, Douglas Ross nebo David Davis.

Pokud by Boris Johnson prohrál, volili by si konzervativci nového lídra, který by se zároveň stal britským premiérem. Každý kandidát by potřeboval podporu dalších osmi poslanců, aby se mohl ucházet o premiérské křeslo. 

Poté by musel v prvním kole získat hlas minimálně 18 poslanců, ve druhém pak 36. O vítězi ze dvou kandidátů s nejvyšším počtem hlasů by rozhodovali všichni členové Konzervativní strany. 

Není to poprvé, kdy se podobné hlasování ve Velké Británii odehrálo. V roce 2018 mu čelila tehdejší premiérka Theresa Mayová, která sice funkci obhájila, nakonec na ni ale sama rezignovala. Tehdy při hlasování dosáhla lepšího výsledku než nyní Johnson, který ztratil podporu většího množství svých poslanců.

Její rezignaci si připomeňte v reportáži:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz