Domácí

V ČR zoufale chybí řemeslníci. Vyučená mládež má přesto problém najít práci

V ČR zoufale chybí řemeslníci. Vyučená mládež má přesto problém najít práci
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Sehnat kominíka nebo instalatéra dnes není snadnou záležitostí, v Česku totiž dlouhodobě chybí pracovníci v řadě oborů, především řemeslníci. Přesto mají absolventi větší problém najít uplatnění než například loni. Nejtěžší to aktuálně mají na trhu práce mladí lidé s čerstvým výučním listem. Velkou roli v tom sehrála pandemie koronaviru.

Nezaměstnanost je v Česku stále velmi nízká, situace absolventů je ale složitější než v předchozích letech. Ne všichni mají problém si najít zaměstnání, například vysokoškoláci mají poměrně dobré vyhlídky. I u nich ale záleží na oboru. Největší zájem je podle pracovního portálu Profesia CZ o absolventy technických a zdravotních oborů.

"Absolventi IT oborů mají většinou již v době studia o pracovní nabídky postaráno. I u nás najdou uplatnění, máme zájem ale také o ty z ekonomických či humanitních oborů," prozradil ředitel počítačové školy GOPAS Jan Dvořák. Vysoké školy teď opouští populačně slabé ročníky, situace na trhu práce jim tak aktuálně nahrává. Otázkou ale je, jak to bude vypadat v následujících měsících kvůli zvyšujícím se nákladům firem.

Nejhorší uplatnění mají absolventi středních odborných škol, jejich nezaměstnanost se za poslední dva roky zvýšila ze 3,3 % na 6,2 %. Nejhůř jsou na tom mladí lidé s čerstvým výučním listem. Nepříznivá situace panuje především v maloobchodu, gastronomii a dalších službách, které výrazně poznamenala pandemie koronaviru.

Související obsah

​Jsme navíc svědky paradoxu, kdy v Česku sice dlouhodobě chybí řemeslníci a technické profese, firmy ale nemají příliš velký zájem o čerstvé absolventy. Ti totiž kvůli covidu měli značnou část své výuky v posledních dvou letech v distanční formě. Firmy mají obavy nabírat pracovníky, kteří byli ochuzeni o praktický výcvik.

Odborníci se přitom v době lockdownů shodovali na tom, že řemeslo se na dálku učit nedá, a varovali před stávající situací. "V učebních oborech tvoří praktická výuka 50 procent, její realizace na dálku je ale velmi obtížná, často nemožná. Právě praktická výuka ve škole nebo ve firmách je pro budoucí řemeslníky nenahraditelná. V příštích letech mohou na trh práce nastoupit tisíce nedostatečně připravených řemeslníků," upozorňoval již v roce 2020 ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

V Česku chybí zhruba 300 tisíc řemeslníků. Protiepidemická opatření krizi v těchto odvětvích ještě prohloubila.

Do budoucna by podle odborníků mohlo být běžnou praxí, že na řemeslníka budeme čekat i rok:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz