Zahraničí

Finky se připravují na ruský útok. Chodí na kurzy sebeobrany a cvičí se zbraněmi

Stále více žen se ve Finsku učí, jak používat zbraně nebo jak se ubránit útočníkovi. Důvodem jsou napjaté vztahy s Ruskem a strach z možného vojenského konfliktu. Ženy se během speciálních kurzů také dozví, jak přežívat v krizových situacích nebo poskytnout první pomoc.

Nedůvěra Finů k sousedům od začátku ruské invaze na Ukrajinu roste. Kurzy přežití určené pro vojáky v záloze jsou populární a navštěvuje je i stále více žen. Učí se během nich zacházet se zbraněmi, založit tábor, poskytnout první pomoc nebo jak se pohybovat po bojišti.

"Začala jsem se učit střílet kvůli tomu, co se děje na Ukrajině. Nikdy nevíte, co se může stát. Musíme být připraveni na všechno," řekla finská úřednice Tepa Rocklinová. Ve Finsku je vojenská služba povinná jen pro muže. V dobách války se ale jako dobrovolnice do armády běžně hlásily i ženy.

Související obsah

​Kromě toho, že se ženy ve Finsku učí zacházet se zbraněmi, začaly se hromadně hlásit i na klasické kurzy sebeobrany. Během nich trénují i obranu před útočníkem. "V základním kurzu je učíme hlavně to, aby nespadly, protože když někdo spadne na zem, tak ta sebeobrana víceméně končí. Aby nespadly a aby se nebály dát protivníkovi najevo, že se budou bránit," řekl instruktor sebeobrany Radim Pavelka.

Poptávka po podobných kurzech rapidně vzrostla poté, co z Ukrajiny začaly chodit zprávy, jak tam ruští vojáci vraždí civilisty a znásilňují ženy. To, že mají Finové strach z války, potvrzuje i nejnovější průzkum. Pětaosmdesát procent z nich si myslí, že Rusko má negativní vliv na finskou bezpečnost. V roce 2007 to přitom bylo jenom 34 procent.

Související obsah

​"Je to můj největší strach. Mám děti, takže o to víc se toho bojím," dodala jedna z Finek. Skandinávská země s Ruskem sdílí 1300 kilometrů dlouhou hranici. V roce 1939 tehdy ještě Sovětský svaz na Finsko zaútočil a to muselo agresorovi nakonec přenechat část svého území.

Navzdory tomu, že Finsko v roce 1995 vstoupilo do Evropské unie, i nadále zůstávalo vojensky neutrální. Na možný ruský útok se ale země připravuje desítky let. S ruskou invazí na Ukrajinu se napětí ještě umocnilo a 17. května finský parlament schválil přihlášku do NATO. Stejný krok podniklo i sousední Švédsko.

pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz