Domácí

Liberec chce vybudovat novou lanovku na Ještěd. Má být součástí MHD

Liberecká radnice chce vybudovat novou lanovku na Ještěd a začlenit ji do městské hromadné dopravy. Už se nechce vracet k té, která se zřítila vloni na konci října. Tehdy se přetrhlo jedno z lan a v kabině zemřel její průvodčí. Nová lanovka by měla být podobná té, která vede na Sněžku.

Město Liberec chce vybudovat lanovku podobnou té, co jezdí na Sněžku. "Už by se nemělo jednat o dvě kabiny proti sobě, ale sérii větších kabin pro osm lidí, kterých by bylo kolem patnácti," upřesnil liberecký primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

Stát to má 300 milionů korun a radnice už teď kvůli tomu upravuje územní plán. V červnu o něm budou rozhodovat zastupitelé Liberce. Nejdříve se spustí provizorní provoz z původní dolní stanice v Horním Hanychově. Pak se stanice lanovky posune o 400 metrů až téměř k tramvajové zastávce.

Lanovku chce město začlenit do městské hromadné dopravy. "Pak by třeba mohli i občané Liberce, kteří mají běžnou lítačku, si vyjet až na Ještěd," vyzvihuje primátor.

Související obsah

​Původní lanovka i pozemky patří Českým drahám a pro ně je varianta liberecké radnice zatím jednou z možných. "Dojde k vypsání předběžných tržních konzultací na strategického partnera, který zajistí financování, obnovy a následný provoz lanové dráhy na Ještěd. V této fázi jde o průzkum trhu. Může jít o komerční firmy nebo také další subjekty," vyjádřila se mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Původní lanovka se zřítila loni v říjnu. Jednu z kabin pohotový průvodčí Radek Kysela zabrzdil. Pak zachránil pomocí lan všech 13 pasažérů a nakonec i sebe. Vyznamenání za to dostal od libereckého hejtmana a před měsícem i od prezidenta republiky.

Druhá z kabin se zřítila z výšky zhruba kolem 30 metrů, a to těsně u středového sloupu lanové dráhy na Ještěd. V té byl jen samotný průvodčí, který děsivý pád nepřežil. Nejstarší, největší a nejrychlejší lanovka v Česku přepravovala turisty od roku 1933.

Když všechno půjde podle plánu, první turisté by se na vrchol Ještědu mohli svézt novou lanovkou už v roce 2025.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz