Domácí

Fiala se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. Přinesl mu speciální dar

Premiér Petr Fiala (ODS) si na čtvrtek sjednal soukromou audienci u papeže Františka. S hlavou katolické církve ve Vatikánu probíral situaci na Ukrajině i pomoc Česka napadené zemi. Je to poprvé po pěti letech, co papež přijal předsedu české vlády. Fiala při této příležitosti přivezl svému hostiteli velmi symbolický dar od ukrajinských a českých žen.

Setkání s papežem jsou pro české politiky poměrně vzácná. Hovořit s hlavou katolické církve se povedlo naposledy v roce 2017 tehdejšímu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, a to během schůzky lídrů zemí Evropské unie na summitu v Římě. Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijal v roce 2012 ve Vatikánu tehdejšího předsedu vlády Petra Nečase a o tři roky dříve se schůzky dočkal i Jan Fischer.

Předseda české vlády, kterého na cestě doprovází manželka Jana, ale také šéf lidovců Marian Jurečka nebo předseda sněmovního klubu ODS Marek Benda  se v Apoštolském paláci sešli s papežem Františkem hned ráno. "Jsem rád, že po tak krátkém čase, kdy je naše vláda ve funkci a já jsem premiérem, jsem měl možnost setkat se se Svatým otcem. Myslím, že je to důležitý signál pro celou Českou republiku," pronesl Fiala na pozdější tiskové konferenci.

Související obsah

​Hlavním tématem rozhovoru Petra Fialy a papeže Františka byla napjatá situace na Ukrajině a uprchlíci. "(Papež František) vyjádřil opravdu velkou podporu ukrajinskému lidu a jeho spravedlivému zápasu," řekl po setkání premiér a dodal, že Česko se bude nadále snažit pomáhat lidem z Ukrajiny všemi prostředky. 

Premiér papeži přivezl i symbolický dárek. "Předám mu šál, který společně ušily české a ukrajinské ženy a který má symbolizovat mír a přátelské vztahy mezi národy. Převzal jsem ho pro Svatého otce přímo od paní Mariji Skyby, jež se na jeho vytvoření podílela," oznámil ještě před setkáním předseda vlády.

K návštěvě se vyjádřil také teolog Tomáš Halík:

​Hlava katolické církve se potýká se zdravotními problémy, kvůli kterým se pohybuje na kolečkovém křesle. Ještě tento týden by se ale chtěl papež sejít s představiteli Ukrajiny, aby s nimi projednal možnou návštěvu jejich země.

Fiala se snažil zlákat hlavu katolické církve také na návštěvu Česka. Odpověď ale ještě nedostal. Zatím posledním papežem, který zemi navštívil, byl Benedikt XVI. V září 2009 sloužil mše v Brně a ve Staré Boleslavi. Současného papeže mohli Češi vidět naživo během epidemie covidu loni v září, když trávil čtyři dny na Slovensku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz