Zahraničí

Zrušme samostatnost Litvy, vyzval ruský poslanec. Vysvětlil důvody

Zrušme samostatnost Litvy, vyzval ruský poslanec. Vysvětlil důvody
Ruský poslanec Jevgenij Fedorov Zdroj: Profimedia

Poslanec ruské Státní dumy Jevgenij Fedorov z vládní strany Jednotné Rusko navrhuje zrušit usnesení, kterým ještě za existence Sovětského svazu uznala Moskva nezávislost Litvy. Podle Fedorova je zrušení litevské samostatnosti prioritou kvůli přístupu do Kaliningradské oblasti, ruské exklávy v Evropě.

Ruský poslanec Jevgenij Fedorov by chtěl, aby se Litva stala součástí Ruska. Státní dumě navrhl, aby zrušila usnesení z roku 1990, kterým Moskva uznala nezávislost Vilniusu na Sovětském svazu. Informovala o tom ruská státní agentura RIA Novosti.

Fedorov tvrdí, že rozhodnutí Státní rady SSSR je nezákonné, protože bylo v rozporu s Ústavou SSSR. Litva podle něj porušila sovětský zákon "o postupu při řešení otázek souvisejících s odtržením svazové republiky", když o vyhlášení samostatnosti neuspořádala referendum.

"Počítalo se i s přechodným obdobím, během nějž se měly vyřešit kontroverzní otázky. Litevci se bez něj obešli. Na odchod měli zákonné právo, ale udělali to jinou cestou," vysvětlil Fedorov.

Související obsah

Poslancův návrh vyznívá ve světle rusko-ukrajinské války zvlášť provokativně. "Litva je naše priorita, mnohem důležitější území než ostatní. Představuje cestu do Kaliningradské oblasti, navíc zastává nejagresivnější protiruskou politiku," doplnil.

Jak připomněl list Ukrajinska pravda, odchod Litvy ze SSSR nebyl bezbolestný. Sovětská vojska se snažila potlačit hnutí za nezávislost silou, jejich počínání se neobešlo bez obětí. Litva je členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance a zastává nejtvrdší postup vůči Rusku kvůli invazi na Ukrajinu.

Miloš Zeman prohlásil, že Vladimir Putin patří před válečný soud:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz