Zajímavosti

Smrt na dosah a zapírané dítě: Pikantní zpověď Vítězslava Jandáka

Černí baroni, Metráček, Z pekla štěstí, Tankový prapor, Copak je to za vojáka a další. To vše má na svém filmovém kontě herec a zároveň bývalý politik Vítězslav Jandák. Jedni ho milují, druzí nenávidí. Teď už si užívá důchod. V pořadu Život ve hvězdách pikantnostmi ze svého soukromí ale rozhodně nešetřil.

Přestože je rodilý Pražák, vždy ho to táhlo do rodiště jeho maminky na jihu Čech. V 90. letech se rozhodl kousek od Chlumu u Třeboně postavit srub. "Někdo chtěl být národní umělec, já chtěl tohle – pravý srub, psa a džíp. Jsem dobrovolný hasič a také penzista, vždyť mně bude za chvíli 75 let. Vlastně já už jsem mrtvej, že jo," říká se smíchem Jandák.

Podle svých slov si prožil poměrně komplikovaný život, a to hlavně kvůli tomu, jak byl neposedný. "Tu jsem chtěl být právníkem, pak z toho vyšlo herectví, z herectví jsem se stal ministrem, pak z toho vyšel politik na 14 let ve Sněmovně," vzpomíná herec. 

Dříve byl vášnivý rybář, dnes už je na to prý moc citlivý. "Mně je líto už těch ryb, to je věkem. Dojímají mě filmy, já pláču u televize. Rybu už bych nemohl zabít," říká Jandák s tím, že kdyby si vytáhl zlatou rybku a mohl by si něco přát, chtěl by, aby zůstala jihočeská krajina tak krásná, jako nyní je.

Související obsah

​Lidem se do povědomí nejvíc zapsal jako herec, sám nejraději vzpomíná na film Metráček. "Mnoho herců už je tam mrtvých, já ještě ne," říká k tomu. Zahrál si i v pohádce Tři oříšky pro Popelku pobočníka prince. "Já jsem tehdy platonicky miloval tu královnu. To byla taková studená Němka, ona to samozřejmě neopětovala a kašlala na mě, takže jsem byl zhrzený," zavzpomínal herec.

Během jeho herecké kariéry se mluvilo o synovi, kterého měl údajně mít s herečkou Libuší Geprtovou. Dodnes je to pro Vítězslava Jandáka velmi citlivé téma. "Nestýkáme se, já jsem tehdy chtěl přiznat otcovství, jestli to bylo moje, ale dozvěděl jsem se to přes dalších 10 lidí. Ona chtěla své dítě a je to hotovo. Jestli to tak je, nevím," řekl Jandák.

Související obsah

​Hned po sametové revoluci se aktivně zapojil do politického dění. V roce 2005 dostal od tehdejšího premiéra vlády Paroubka nabídku na post ministra kultury. "Okamžitě vznikla skupina lidí, která řekla: ‘Jandák nikdy.‘ A na druhé straně říkali: ‘Jandák ano.‘ Já přemýšlel a pak jsem řekl: ‘Ať vás všechny nakrknu, tak já to beru,‘ " rozebral bývalý politik.

V pořadu Život ve hvězdách sdělil i svůj současný pohled na politiku. "Všechno bych rozvolnil, podle mě není potřeba tolik zákonů. Lidé nejsou hloupí. Škrtnul bych Senát, k čemu je v takové malé zemi? V politice chybí tolerance a slušnost. Na světě je, byl a bude bordel. Lidé jsou takoví, jací jsou. Budou se pořád prát, pak vykřikovat, že válka je vůl, ale když můžou, tak se řežou," nastínil Jandák.

S manželkou má dle svých slov dobrý vztah, jsou spolu už 45 let. Radost z vnoučat a poklidného života jim ale kazí ztráta jejich milovaného psa Árnieho.

Iveta Maurerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz