Zahraničí

Putin se přirovnal k Petru Velikému. Mluvil o návratu území a upevnění moci

Putin se přirovnal k Petru Velikému. Mluvil o návratu území a upevnění moci
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Údělem současného ruského vedení je podle prezidenta Vladimira Putina navracet území a upevňovat moc. Podle médií šéf Kremlu tato slova pronesl u příležitosti 350. výročí narození cara Petra Velikého, ke kterému se sám přirovnal.

Ruský prezident Vladimir Putin vzdal ve čtvrtek na moskevském výstavišti hold caru Petru Velikému při příležitosti 350. výročí jeho narození. Využil této slavnostní chvíle, aby se vrátil do historie a zavzpomínal na výpravy někdejšího vládce za získáním ruských území. K Petru Velikému se pak šéf Kremlu sám přirovnal.

"Petr Veliký vedl 21 let severní válku. Mohlo by se zdát, že se během ní snažil něco násilně odtrhnout od Švédska. Ale on nic neodtrhával, on to navracel," prohlásil Putin podle portálu The Guardian. "Soudě podle všeho je i naším údělem navracet a upevňovat," dodal.

Zároveň vyjádřil své přesvědčení, že Rusko zvládne veškeré výzvy, které před ním stojí. "Pokud budeme vycházet z toho, že tyto základní hodnoty tvoří základ naší existence, jistě se nám podaří vyřešit úkoly, které před námi stojí," uvedl.

Související obsah

​Putin, který je u moci už 23 let, se opakovaně snaží ospravedlnit ruské činy na Ukrajině, kde vojenské síly zdevastovaly města, zabily tisíce lidí a miliony dalších přinutily k útěku. Šéf Kremlu tvrdí, že Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu, aby ji "denacifikovalo" a "demilitarizovalo". Válku na Ukrajině označuje termínem "speciální vojenská operace" a zakazuje ruským médiím, aby používala jiná slova.

Petr Veliký vládl 43 let a dal jméno novému hlavnímu městu – Petrohradu. Právě zde se Putin narodil. Před Putinovou návštěvou výstavy odvysílala státní televize dokument opěvující Petra Velikého jako tvrdého vojevůdce, jenž díky modernizované armádě a námořnictvu, které vybudoval, značně rozšířil ruské území na úkor Švédska a osmanské říše.

Miloš Zeman řekl, že Putin patří před válečný soud:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz