Domácí

Pozor, v jaké měně platíte v zahraničí. Převod na koruny vás může vyjít draho

Pozor, v jaké měně platíte v zahraničí. Převod na koruny vás může vyjít draho
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Po dvouleté pauze letos v létě vyráží na dovolenou do zahraničí mnoho Čechů. Ti stále upřednostňují placení v hotovosti, kterou si smění buď před cestou, nebo až na místě. Stále častěji se ale turisté spoléhají na platební kartu. Banky v takovém případě varují před používáním služby DCC, kterou bankomaty a platební terminály nabízejí automaticky. Mohlo by vás to totiž přijít pěkně draho.

Dynamická směna peněz (DCC) je služba, se kterou se v zahraničí setkáte při výběru hotovosti z bankomatu nebo platbě kartou v obchodě. Jednoduše vám přepočítá cizí měnu na tu vaši, tedy například eura na koruny, a částku v ní z účtu strhne.

Zní to jako užitečná služba, směnný kurz DCC ale nemusí být vždy nejvýhodnější, na což upozorňují i samotné banky. Nastavují si ho totiž samotní obchodníci nebo provozovatelé bankomatů. Může se tak stát, že v korunách zaplatíte podstatně vyšší částku. Rozdíl může být i přes 10 %.  

Související obsah

​"Obecně platí doporučení v zemích se stabilní měnou. Např. v rámci EU zvolit spíše platbu nebo výběr hotovosti v lokální měně, tedy bez přepočtu měn," radí Komerční banka.

Některé banky umožňují svým klientům si službu DCC na platební kartě zablokovat, například Česká spořitelna. "Pokud si chcete usnadnit život, zakažte v aplikaci George v detailu karty transakce, při kterých dochází k převodu měny (DCC)," popisuje banka snadný způsob, jak službu vypnout.

Zablokování DCC v aplikaci České spořitelny Zdroj: TN.cz

​"Když se spletete a omylem na bankomatu nebo platebním terminálu zvolíte výběr v domácí měně (CZK), a ne místní, automaticky vám takovou transakci zamítneme. Nastavení můžete kdykoli opět změnit v Georgi v detailu karty," doplňuje Česká spořitelna.

Blokaci nabízí také mBank. V mobilní aplikaci si otevřete nastavení platební karty a klikněte na tlačítko pro blokování platby s převodem měny (DCC). Stejným tlačítkem to pak můžete opět odblokovat.

Zablokování DCC v aplikaci mBank Zdroj: mBank

​Zablokovat DCC umožňuje také Fio banka či Expobank CZ, která rovněž nabízí možnost blokace naúčtování extra poplatku u bankomatů. Pokud banka umožňuje blokaci DCC, naleznete tuto možnost v nastavení karty ve své mobilní aplikaci. Pokud si nevíte rady, obraťte se na svou banku telefonicky nebo zajděte na pobočku.

Velké banky (s výjimkou České spořitelny) se zatím k tomuto kroku neuchýlily. I ony přitom svým klientům doporučují, aby si vybírali místní měnu bez převodu na koruny. "Při zvolení přepočtu na koruny dojde ke konverzi dle pro vás nevýhodného kurzu obchodníka. Doporučujeme proto potvrdit platbu bez konverze na koruny," upozorňuje Raiffeisenbank.

Pokud vaše banka blokaci nenabízí, neznamená to, že musíte službu využít. Pokud vám bankomat nabídne výběr v korunách i místní měně, vyberte si zkrátka druhou možnost. Stejně postupujte také při platbě kartou.

Související obsah

​Pokud byste převod na koruny akceptovali a potvrdili platbu PIN kódem, transakci už nelze zrušit. Službu DCC bankomaty a platební terminály nabízejí automaticky, když rozeznají kartu ze zahraničí.

Karta, nebo hotovost?

Banky zároveň doporučují, pokud je to možné, vybírat si peníze z bankomatu bezkontaktně. "Je to mnohem bezpečnější, jelikož u toho odpadá riziko spojené s kopírováním karty přímo u bankomatu. Při výběru bezkontaktním způsobem stačí standardně zadat váš PIN kód a vybrat požadovanou částku. Výhodou je také to, že nedojde k zadržení vaší platební karty v případě, že omylem opakovaně zadáte špatný PIN kód," vysvětluje Raiffeisenbank.

Moneta klientům radí, aby preferovali platby kartou nad hotovostí. "Pokud svou kartu v zahraničí ztratíte, lze ji okamžitě zablokovat, ztrátu hotovosti ale už tak snadno nevyřešíte. Mít u sebe alespoň malý obnos se hodí vždycky, nicméně tahat s sebou balík peněz se vám nevyplatí ani z praktického, ani z bezpečnostního hlediska," upozorňuje banka.

Čeští turisté přesto stále preferují hotovost. Cestovní kanceláře v takovém případě doporučují vyměnit si část peněz už v Česku a přivézt si je na dovolenou s sebou. Na místě se směnou mohou pomoci delegáti. "Naši delegáti klientům radí, kde je nejbližší směnárna, která je výhodná, nebo jestli je výhodné vyměnit peníze v hotelu," vyjádřila se mluvčí CK Čedok Kateřina Pavlíková.

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež poradil, jak na dovolené ušetřit:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz