Domácí

Uprchlíci u nás pracují na významných pozicích. Dokonce i v jaderných elektrárnách

Zhruba 60 tisíc ukrajinských uprchlíků si už u nás našlo práci. Nejde jen o dělnické nebo pomocné profese. Několik žen z Ukrajiny pracuje například na odborných pozicích v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín.

Do Česka před válkou na poslední chvíli utekla Ellada Puhaiková z vybombardované Irpině. Vystudovaná právnička se zkušenostmi ze západoukrajinské Rovenské jaderné elektrárny se přihlásila k práci ve stejném odvětví i u nás. Dostala ji spolu s dalšími dvěma uprchlicemi v dukovanské elektrárně. "Já jsem Ellada, pracuji v Jaderné elektrárně Dukovany. Vypomáhám s digitalizací dokumentace," řekla ukrajinská uprchlice.

"Pracují na poměrně rozsáhlém projektu digitalizace schémat. Vytváří odbornou práci," uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Veškeré plány objektů a zařízení elektrárny tedy uprchlice dostávají do digitální podoby. S českými kolegy komunikují anglicky, rusky a učí se i česky.

Související obsah

Výhodou je podle Bezděka to, že mají Ukrajinky zkušenosti v oblasti jaderné energetiky. Ellada navíc řekla, že je v nové práci spokojená. Další dvě odbornice z Ukrajiny pracují v Jaderné elektrárně Temelín. Po válce se Ellada i její kolegyně chtějí vrátit domů, pokud budou mít kam.

Lékařka Julia Kovalenková z Kyjeva pracuje zase na oddělní ARO jihlavské nemocnice. A kromě toho překládá dalším krajanům. "Překládám informované souhlasy. Většinou ti lidi nerozumějí česky a nemohou podepsat souhlas s výkonem, který je čeká," dodala Julia.

V řadě škol a školek po České republice zase zaměstnávají ukrajinské ženy jako překladatelky, pomocné učitelky nebo vychovatelky.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz