Domácí

Ve školkách stále není místo. Desetitisíce dětí se do nich nedostanou

V Česku je stále nedostatek míst v mateřských školách. V loňském roce se do nich nedostalo zhruba 40 000 dětí. Nejčastěji se to stává v centru velkých měst nebo u oblíbených zařízení. Spojitost s válkou na Ukrajině a příchodem uprchlíků zřizovatelé odmítají. Jde prý o dlouhodobý trend.

Paní Vlaďka má tříletého syna a do školky ho letos nevzali. Měli totiž plno. "Vyzkoušela jsem pět školek a opravdu ho nikde nevzali. Snažila jsem se ho přihlásit v místě bydliště do několika školek, ale bohužel mají plnou kapacitu. Babička mi pomáhá s hlídáním, ale je v Praze. Nemohu ho tam vozit každý den," svěřila se maminka chlapce televizi Nova.

Školky přijímají přednostně děti s trvalým bydlištěm ve spádovém obvodu. Přednost mají také ty v předškolním věku, protože ze zákona platí povinnost nastoupit do školky nejpozději v pěti letech.

Související obsah

​"Naše školka každým rokem končí s převisem zhruba 70 až 90 dětí, které se do školky nedostanou. Tento problém je ve více školkách. Je to každoroční problém," prozradila ředitelka jedné z mateřských škol v Praze 2 Dana Moravcová.

"My máme všechna místa naplněna. Snažíme se ty kapacity navýšit. Vybrali jsme firmu, která by měla postavit novou školku, kde by mělo být umístěno 80 dětí," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. "Pokud se situace zkomplikuje, máme připravené plány. Kapacity můžeme navýšit ve vybraných školkách o dvě třídy, tj. 50 dětí," vyjádřila se náměstkyně primátora Ostravy Andrea Hoffmannová (Piráti).

Související obsah

​Řada rodičů se obává, že nedostatek míst je způsoben přílivem uprchlíků. To ale města popírají. Přednost budou podle nich mít české děti. "MŠMT reagovalo na velký nápor ukrajinských uprchlíků. V oblasti možností okamžitého navyšování kapacit tohle zařadilo do svého speciálního zákona. Tzv. Lex Ukrajina zjednodušil proces navyšování kapacit škol. Nejvyšší počty těchto dětí jsou podle očekávání umístěny v mateřských školách v Praze, Středočeském a Moravskoslezském kraji," okomentovalo situaci ministerstvo školství.

"Plzeňské mateřské školy navýší v souvislosti s příchodem válečných uprchlíků z Ukrajiny své kapacity. Dohromady vznikne díky navýšení téměř 350 nových míst, většina z nich ale v samostatných nových prostorách mimo školky jako jejich odloučená pracoviště," doplnila mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.

Ministerstvo školství vypsalo dotace, které umožní navýšit školkám kapacitu o více než 9 000 míst.

Přeplněné kapacity v mateřských školách nutí rodiče přistupovat i ke krajním řešením:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz