Domácí

Horka zabíjejí čím dál víc Čechů. Počet zemřelých se v Praze zdvojnásobil

Podle studie českých vědců mají stále se zvyšující letní teploty negativní vliv na obyvatele měst s hustou zástavbou. Například za poslední desetiletí v Praze zemřelo každý rok 90 lidí, zatímco v těch předchozích bylo obětí veder o 40 méně.

Stále vyšší letní teploty podle vědců z Akademie věd ČR a České zemědělské univerzity v Praze zvyšují riziko úmrtí. V největším ohrožení jsou lidé žijící v hustě zastavěných městech s nedostatkem zeleně.

Vědci v nové studii porovnávali průměrné denní teploty naměřené na stanici Praha-Ruzyně mezi květnem a zářím v jednotlivých desetiletích od roku 1982 do roku 2019. "Četnost a intenzita vln horka v minulé dekádě byla bezprecedentní. Zatímco průměrná letní teplota v 80. letech dosahovala 15,3 stupně, v letech 2010 až 2019 to bylo 16,9 stupně a výrazně přibylo také dnů s průměrnou denní teplotou vyšší než 20 stupňů," uvedl šéf výzkumníků Aleš Urban.

Související obsah

Oteplování se projevilo na úmrtnosti v Praze. Zatímco průměrný počet smrtí souvisejících s horkem v prvních třech dekádách činil 50 za rok, v posledním desetiletí průměrně umíralo v jednom roce už 90 lidí.

"V relativních počtech to představuje nárůst podílu úmrtí v souvislosti s horkem z jednoho procenta na téměř dvě procenta všech úmrtí ve sledovaném období," vysvětlil Urban s tím, že rekordní počet úmrtí souvisejících s horkem byl zaznamenán v roce 2015. Tehdy v Praze zemřelo přes 250 lidí, což představovalo přes pět procent všech úmrtí mezi květnem a zářím.

Nárůst dopadu tropických teplot na úmrtnost nutí města do adaptace na teplejší podnebí. "Pro období extrémně vysokých teplot by měl být nastaven systém včasného varování pro obyvatelstvo, který koordinuje jednotlivé složky integrovaného záchranného systému podobně jako při výskytu povodní. V zemích jižní a západní Evropy, kde byly podobné systémy spuštěny po horkém létě 2003, vidíme, že to opravdu funguje," zdůraznil na závěr Urban.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz