Domácí

Absolventi nemají práci. Expert řekl, po jakých oborech je poptávka

Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu na 3,2 %. Nástup absolventů do pracovního procesu je tak letos opět o něco těžší. Specialista na pracovní trh ve Snídani s Novou prozradil, po jakých oborech je v současnosti největší poptávka.

I když je situace na pracovním trhu momentálně nevyzpytatelná, vyhlídky na uplatnění nejsou pro některé absolventy zas tak špatné. Vysoké školy teď totiž opouštějí populačně slabé ročníky a jsou firmy, které vítají absolventy stále s otevřenou náručí.

"Obecně jsou to studenti z vysokých škol, ať jsou to stavební fakulty, strojírenské fakulty, ale také právě informační technologie. Ještě se tam určitě řadí zdravotnictví. Tam je velká poptávka," vysvětlil specialista Michal Novák.

Související obsah

Nejhorší uplatnění mají absolventi středních odborných škol. Zejména ti, kteří mají v ruce pouze výuční list. "Tam se nezaměstnanost zvýšila v těchto oborech až dvojnásobně. Pořád je to ale nějakých šest až sedm procent," doplnil Novák.

Podle specialisty je jedním z důvodů i pandemie koronaviru. Firmy se bojí zaměstnat absolventy, kteří byli v posledních dvou letech ochuzeni o praktický výcvik. "U těch učňovských oborů je to potom tak, že třeba 50 procent je nějaká teorie a 50 procent praxe. Takže vlastně oni přicházejí na pracovní trh bez toho, aby měli reálné praktické zkušenosti," přiblížil Novák.

Podle statistického úřadu Eurostat je v Česku nezaměstnanost dlouhodobě nejnižší v celé Evropské unii. Nejvíc lidí bez práce je naopak ve Španělsku, Řecku a Itálii.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz