Domácí

Dílo světově uznávaného skláře je zničené. Může za to žhář

Terasové dveře, dílo světově uznávaného skláře Bořka Šípka, jsou nenávratně zničené. Může za to žhář, který se vloupal do sklárny Ajeto v Lindavě na Českolipsku. U dveří zapálil oheň, který umělecké dílo zničil. Policie škodu vyčíslila na půl milionu korun, podle majitele sklárny měla dveřní mozaika nevyčíslitelnou hodnotu.

Muž, kterého policie podezírá, že zničil dílo Bořka Šípka, se ve sklárně nepozorovaně pohyboval celou noc. Hrál si s drahými exponáty a nakonec zkoušel zapalovat, co se dá.

Vandal poškodil tři z pěti skleněných výplní terasových dveří v Lindavě. Podle majitelů je škoda na uměleckém díle nevyčíslitelná. Skleněné tabule během pár minut popraskaly, umělecké dílo z roku 2007 je zničené. "Hodnota je nenahraditelná, protože Bořek Šípek si určoval, kde co bude a dal tomu návrh a je v tom jeho rukopis. Jsou to ručně malovaná sklíčka, která se potom lepila na ploché sklo a vytvořilo to mozaiku, kterou vidíte na dveřích," upozornil ředitel sklárny Ajeto David Ševčík.

Umělec, který zemřel v roce 2016 už tento skleněný skvost neopraví. Pokusí se o to tým sklářů. "Všechno se dá opravit, ale už to není originál. Je to replika něčeho, co vzniklo," řekl Ševčík. 

Související obsah

Případem nesmyslného žhářství se zabývá policie. "Pracujeme se škodou půl milionu korun a po skončení prověřování tohoto případu rozhodneme, zda toto umělecké dílo někdo poškodil úmyslně nebo zda se jedná o nedbalostní delikt," sdělila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Šípek proslavil české sklářství po celém světě. Je i autorem laviček Václava Havla. Na prezidentovo přání vytvořil i "neuchopitelnou" vázu ze skleněných trnů. "Strašně se při tom smál. Byl nadšený z toho," popsal prezidentovu reakci. Skláři se teď pustí do oprav. Práce na nové mozaice prý zaberou několik měsíců.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz