Domácí

VÝSTRAHA: Na Česko udeří silné bouřky. Hrozí také požáry. MAPY

Část České republiky znovu zasáhnou silné bouřky. Ty mohou navíc doprovázet přívalové deště, kroupy nebo silný vítr. Meteorologové proto vydali výstrahu. V některých částech země navíc hrozí také riziko požárů.

Výstraha před silnými bouřkami platí od čtvrtečního poledne do 21 hodin pro část Středočeského (Benešov, Čáslav, Kolín, Kutná Hora, Sedlčany, Vlašim, Votice), Plzeňského (Horažďovice, Klatovy, Nepomuk, Sušice), Královéhradeckého kraje (Broumov, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hradec Králové, Jaroměř, Kostelec nad Orlicí, Náchod, Nové Město nad Metují, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov) a Vysočinu, Jihočeský a Pardubický kraj. Od čtvrteční 15. hodiny je v platnosti varování před bouřkami také pro Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Meteorologové varují, že bouřky navíc může doprovázet vítr s nárazy kolem 70 kilometrů za hodinu, kroupy a přívalový déšť s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů.

Související obsah

"Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozu v bouřce je nutné snížit rychlost a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek je vhodné sledovat," radí odborníci.

Před silnými bouřkami varují také hasiči, kteří vyzývají k obezřetnosti. "Dbejte na nebezpečí zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazy způsobené padajícími a poletujícími předměty," upozornili na facebooku pardubičtí hasiči.

Výstraha:

Výstraha před bouřkami Zdroj: ČHMÚ

Hrozí i požáry

V platnosti je od čtvrtečních 10 hodin dopoledne do odvolání také výstraha před požáry pro Prahu, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj a část Libereckého kraje (Česká Lípa, Nový Bor). "V důsledku sucha hrozí nebezpečí vzniku požárů a následných škod, případně i ohrožení životů," varují meteorologové.

Výstraha:

Výstraha před požáry Zdroj: ČHMÚ

Lidé by proto neměli rozdělávat oheň v přírodě a zejména v lesích, nevypalovat trávu, neodhazovat cigaretové nedopalky na zem, nepoužívat přesné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je nutné se také řídit vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány.

Tornádo na jižní Moravě tento týden způsobilo mnoho škod. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz