Zajímavosti

Na některých počítačích můžete přijít o internet. NÁVOD, jak tomu předejít

Na některých počítačích můžete přijít o internet. NÁVOD, jak tomu předejít
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Jedna z nejtrvalejších stálic počítačových obrazovek odchází do důchodu. Počítačový gigant Microsoft totiž 15. červnem končí podporu webového prohlížeče Internet Explorer. Populární prohlížeč tak na monitorech končí po téměř 27 letech. Jestliže jste ho používali a o internet nechcete přijít, redakce TN.cz pro vás má návod na instalaci jiné z dostupných aplikací.

Jedna dlouhá éra počítačových technologií ve středu končí. Jde o webový prohlížeč Internet Explorer, který jeho mateřská společnost Microsoft nyní definitivně opouští. Prohlížeč tak nebude dostávat žádné nové aktualizace.

Stejně tak se už neukáže v nové verzi operačního programu Windows. Nahradí jej mnohem modernější prohlížeč Microsoft Edge, kterým se firma snaží už několik let Explorer zastoupit. I když tedy Explorer ze dne na den z monitorů nezmizí, Microsoft má připravený plán.

Související obsah

Součástí ukončení podpory Exploreru je kromě zastavení aktualizací také kampaň, která má přesvědčit uživatele, aby přesedlali na Edge. Bude je například automaticky přesměrovávat do modernějšího prohlížeče. Microsoft také plánuje v pozdější aktualizaci systému Windows 10 prohlížeč zcela vyřadit z provozu.

Končí tak dlouhé období Exploreru, které trvalo skoro 27 let. Prohlížeč se během něj stal jedním z nejrozšířenějších a nejpopulárnějších internetových vyhledávačů, který popularizoval internet mezi širšími skupinami lidí. Částečně za to mohl i fakt, že přicházel automaticky s každou novou verzí Windows už od roku 1995, kdy na trh vstoupil Windows 95.

Ne vše v historii Internet Exploreru však bylo bezproblémové. Prohlížeč byl často kritizován pro pomalé vyhledávání i nízkou ochranu před hackerskými útoky. V posledních letech jej proto částečně zastínila konkurence v podobě Google Chrome a Mozilly Firefox. I to je důvod, proč jej Microsoft nahrazuje prohlížečem Edge, který se automaticky nachází ve všech počítačích se systémem Windows.

Související obsah

Pokud by vám však Edge nevyhovoval, je vždy možné vyměnit Internet Explorer za konkurenční prohlížeč. Pořízení jiného prohlížeče je přitom velmi jednoduché. Stačí na příslušných stránkách stáhnout novou aplikaci.

V první řadě ovšem musíte vědět, jaký operační systém zrovna používáte. Který systém máte, zjistíte v nastavení. Stačí sledovat jednoduchý návod:

  • V první řadě stiskněte v levém dolním rohu obrazovky tlačítko Start.
  • V něm vyberte Nastavení, které se často zobrazuje jako ozubené kolečko.
  • Odtamtud zvolte možnost Systém a poté možnost O systému, případně O aplikaci.
  • Pod kolonkou specifikace Windows naleznete typ vašeho operačního systému. Povětšinou půjde o název Windows doplněný o číslo.

Jakmile znáte svůj operační systém, zbývá si pouze vybrat nový prohlížeč. Microsoft Edge je již nainstalován ve vašem počítači. Další možnosti jsou následující.

  • Na stránkách Google Chrome stačí stisknout tlačítko "Stáhnout Chrome".
  • Prohlížeč Mozilla Firefox také naleznete na oficiálních stránkách, kde si jej stáhnete.
  • Stejně tomu tak je i u Opery, kterou si můžete stáhnout na webu prohlížeče.

Stránky se vás ještě před stažením s nejvyšší pravděpodobností zeptají, jaký systém právě užíváte. Podle toho si vyberete ten, který na vašem počítači bude fungovat. Je to velmi jednoduché. 

Internet Explorer byl jen o pár let mladší než internet v Česku. Podívejte se, jak vypadaly jeho počátky v české kotlině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz