Zahraničí

Ceny plynu prudce vzrostly. Rusko výrazně omezuje dodávky do Evropy

Ceny plynu prudce vzrostly. Rusko výrazně omezuje dodávky do Evropy
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Ruským plynovodem Nord Stream 1 od čtvrtka poteče do Evropy zhruba o 60 procent ruského plynu méně než obvykle. Státní energetický gigant Gazprom oznámil další omezení dodávek do Německa, a to na 67 milionů krychlových metrů plynu denně. Opatření ruská státní plynárenská společnost zdůvodňuje prodlevami při opravách zařízení.

Ceny zemního plynu v Evropě ve středu prudce vzrostly poté, co ruský energetický gigant Gazprom oznámil další snížení objemu dodávek prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, hlavní zásobní trasy pro export plynu do Evropské unie.

Potrubím obvykle proudí až 167 milionů krychlových metrů plynu denně. Už v úterý Gazprom omezil přepravní kapacitu plynovodu o 40 procent, konkrétně na maximálních 100 milionů krychlových metrů plynu denně. Od čtvrtka to bude už jen 67 milionů krychlových metrů denně.

Výrazné omezení dodávek plynu firma odůvodnila zpožděním návratu zařízení, které bylo zasláno německé firmě Siemens k opravě. Německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck však tento krok Gazpromu označil za politicky motivovaný, jak upozornila agentura AFP. Podle politika se Rusko svým postupem snaží vyvolat nejistotu, aby navýšilo ceny plynu. A to se mu daří.

Související obsah

​Zpráva o opětovném omezení přepravní kapacity ceny plynu v Evropě okamžitě vystřelila vzhůru, jak upozorňuje portál RT.com i agentura DPA. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh s dodáním v červenci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si krátce před 17:00 SELČ připisovala přes 20 procent a pohybovala blízko 117 eur (asi 2 900 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Německý úřad pro regulaci energetických sítí uvedl, že vyhodnocuje veškeré možné důsledky tohoto opatření. Ubezpečil však, že dodávky plynu v Německu zůstávají zabezpečené. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Paralelně s ním vede i nově dokončený plynovod Nord Stream 2, jehož zprovoznění ale Německo kvůli ruské invazi zablokovalo.

Podívejte se na díl miniseriálu o energetické krizi zaměřený na plyn. Podle expertů se domácnosti musejí připravit na další zdražování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz