Domácí

Další vlna covidu hrozí Česku už v létě. Experti se bojí nejhoršího scénáře

Počet případů covidu-19 v Česku za posledních 14 dnů vzrostl. Experti proto nevylučují, že by další vlna onemocnění mohla přijít už v létě. Největší problémy však očekávají během podzimních měsíců.

Testy za poslední tři dny odhalily denně v České republice přes 400 potvrzených případů koronaviru. Podle odborníků je nárůst patrný už posledních 14 dnů. "Už to není jen statistická odchylka. Dopad na nemocnice se zatím nepozoruje. I když je tam vždy určité zpoždění," řekl TN.cz prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Experti vzhledem k dané situaci proto nevylučují, že by další vlna onemocnění mohla přijít už během letních měsíců. "Podle čísel vidíme, že tam nárůst je. Podíváme-li se na svět, tak v Asii ta vlna zuří. Ale to je spíš opoždění předcházející vlny, která byla u nás. V Evropě v podstatě můžeme sledovat prudký nárůst v Portugalsku. I v ostatních zemích pak mírně narůstají případy šíření nových variant omikronu. Teoreticky ta vlna bude narůstat už během letních měsíců," má jasno epidemiolog Roman Prymula.

Související obsah

Neočekává se však, že by letní vlna měla způsobit výraznější problémy. "Panuje tam jistý optimismus. I když počty rostou, tak bychom neměli být svědky problému, který by to přineslo pro zdravotnictví. Může to ovlivnit jednotlivé lidi, kterým covid-19 zkazí dovolenou,"  poznamenal Kubek.

"Situaci hodnotím kladně, když uvážíme, že žádná omezující opatření nejsou. Zdá se, že je to hlavně tím, že je populace chráněna protilátkami z očkování nebo prodělání nemoci, a taky skutečností, že varianta omikron a subvarianty vyvolávají méně závažná onemocnění," sdělil imunolog Václav Hořejší.

Zároveň připustil, že by velkou pomocí mohlo být letní počasí. "Vlna nás čeká v tom smyslu, že bude větší počet případů. Pozitivita bude však v naprosté většině u lidí s lehkým průběhem. Vyleží to během pár dnů. Počet těžších případů není o nic větší, než když lidé mají virózy způsobené běžnými viry. V letním období nám pomáhá počasí. Dá se větrat a lidé jsou venku. Zvýšené teploty viru nesvědčí," vysvětlil Hořejší.

Odborníci se obávají podzimu

V plné síle by měl covid-19 dle expertů udeřit znovu na podzim. "Dopad bude až dominantně v září," myslí si Prymula. Naplnění nejhoršího scénáře, kdy nebude zabírat imunita po očkování ani po prodělání, tak prý hrozí až v posledních měsících tohoto roku.

Související obsah

"Jediná obava je, že až se ochladí a bude podzim, tak poklesne odolnost populace očkováním nebo proděláním. Dá se očekávat, že by vlna mohla přijít na podzim. Je otázka, jak bude závažná. Běžně se počítá, že někdy na začátku podzimu by se totiž přikročilo ke čtvrté dávce očkování," poznamenal Hořejší.

"Díky letnímu počasí bychom to měli zvládnout. O to pečlivěji je potřeba připravovat se na podzim," uzavřel Kubek.

Očkování proti koronaviru zachraňovalo životy. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz