Domácí

Hlubuček skončil jako náměstek a není ve STAN. Jedna funkce mu ale zůstala

Hlubuček skončil jako náměstek a není ve STAN. Jedna funkce mu ale zůstala
Bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) Zdroj: Profimedia

Kauza kolem pražského dopravního podniku rozpoutala bouři v politických kruzích. Padají výzvy k rezignaci ministrů a slova o mafii, drogách a největší korupční kauze v historii hlavního města. Nejviditelnější postava případu Petr Hlubuček už rezignoval na post náměstka primátora a přišel i o funkce ve vládním hnutí STAN. To čelí ale i tak ostré kritice.

Petr Hlubuček už není náměstkem primátora, přišel o místo v dozorčí radě dopravního podniku a v hnutí STAN prozatím doSTANoval. Jedna veřejná funkce ale Petru Hlubučkovi prozatím zůstala. Stále je starostou městské části Praha-Lysolaje. O tom, jak to bude dál, rozhodne v pondělí místní zastupitelstvo.

Bývalý premiér Babiš (ANO) označil hnutí STAN za zločineckou organizaci. A vyzval jejího šéfa a zároveň ministra vnitra Rakušana k odstoupení. "Vyzýváme ho, aby rezignoval na tuto funkci. A je k tomu strašně moc důvodů," uvedl Babiš. "Je neuvěřitelné, že premiér, který je obviněn, dokonce obžalován a tuším 12. září to jde k soudu, mně vyzývá, abych odstoupil z funkce ministra vnitra," reagoval na jeho slova Rakušan.

Působení Petra Hlubučka a jeho lidí v dopravním podniku bylo prý v pražských kuloárech tématem už delší dobu. "Bylo spoustu zpráv, že to kolem něj poměrně smrdí, že se kolem něj pohybují divní lidé," upozornil český protikorupční expert David Ondráčka. "Vím, že tyto informace měli i lidé z vedení Starostů, nikoli jen Vít Rakušan," přidala se investigativní novinářka Sabina Slonková.

Související obsah

​Radní Hana Marvanová kvůli sporům s Hlubučkem ohledně fungování dopravního podniku v hnutí STAN dokonce skončila. "Snažila jsem se to řešit s panem Rakušanem už skoro před dvěma lety. Ale bohužel mi dal najevo, že nemá možnost to řešit," uvedla. "Nějaké indicie o tom, že se dopouští kriminálního jednání, jsem neměl," oponoval Rakušan.

A neměl je prý ani pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Lídr koalice, která ovládá radnici. "Komunikace z dopravního podniku byla vůči mně vedena hodně formální cestou," sdělil.

Skupina podezřelých napojených na dopravní podnik měla údajně požadovat úplatky od firem, které pro městem řízenou společnost pracovaly. Dopravní podnik teď kvůli kauze čeká hloubkový audit. Ten má prověřit všechny jeho zakázky.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz