Zahraničí

Pokusil se zabít prezidenta Reagana. Teď ho soud propustil na svobodu

Muž, který se pokusil zabít prezidenta Ronalda Reagana, je volný. John Hinckley strávil 35 let na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnice, kterou opustil v srpnu 2016. Od té doby žil v domě své matky - byl ale stále pod dohledem úřadů a musel se dál léčit. Teď ho federální soud bezpodmínečně propustil na svobodu.

Z washingtonského hotelu Hilton vyšel 30. března 1981 Ronald Reagan. V tu chvíli se ozvalo šest výstřelů. Prezident Reagan, který byl v tu chvíli ve funkci teprve 69. den se stal cílem atentátu. Šéf Bílého domu a další tři lidé byli vážně zranění. Reagan měl prostřelený plicní lalok. Díky rychlé pomoci lékařů všichni přežili a policii se podařilo zatknout střelce.

Tehdy 26letý John Hinckley vypověděl, že útok měl jediný cíl. Chtěl jím okouzlit dospívající herečku Jodie Fosterovou. Do té se zamiloval tak posedle, že ji pronásledoval po celých Spojených státech, přihlásil se na stejnou univerzitu jako ona, plánoval unést letadlo nebo před ní spáchat sebevraždu. Nakonec se rozhodl, že zabije prezidenta.

Související obsah

Soud ho po činu uznal nevinným pro nepříčetnost. Diagnóza byla narcismus, hraniční porucha osobnosti a psychotická porucha. Teď ho soud bezpodmínečně propustil.

"Po 41 letech, dvou měsících a 15 dnech konečně svoboda!" uvedl John Hinckley. Nadace Ronalda Reagana s rozhodnutím soudu nesouhlasí. "Jsme zásadně proti jeho propuštění do společnosti, kde se podle všeho bude snažit vydělávat na své neblahé proslulosti," napsala. Hinckley se po propuštění z psychiatrické nemocnice věnuje hudbě a dokonce plánuje turné. 

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz