Zahraničí

Británie vydá aktivistu Juliana Assange do USA. Hrozí mu vysoký trest

Britské ministerstvo obrany rozhodlo o vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států. Tam ho stíhají kvůli 18 trestným činům včetně špionáže. V případě odsouzení mu hrozí tak vysoký trest vězení, že se rovná několika násobnému doživotí.

Zatímco ještě loni se britské soudy obávaly, že by Assange mohl kvůli špatné psychice spáchat po vydání sebevraždu, teď věří, že americká justice bude na jeho zdraví brát ohled. Assange se vydání do USA dlouhá léta brání. Organizace WikiLeaks už avizovala, že se proti rozhodnutí britských soudů odvolá. 

"Dnešek je černým dnem pro svobodu tisku a pro britskou demokracii. Každý, kdo se zajímá o svobodu projevu, musí být hluboce zklamaný tím, že ministerstvo vnitra odsouhlasilo vydání Juliana Assange do Spojených států. Do země, kde plánovali jeho vraždu," napsala v pátek organizace.

Související obsah

Spojeným státům je Assange trnem v oku zejména kvůli zveřejnění tajných dokumentů americké vlády. Veřejnost se jeho přičiněním dozvěděla detailnější informace o vojenských misích například v Iráku a Afghánistánu. Odtajnil také emailovou korespondenci bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, což mohlo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016.

"Není to o trestání novinařiny ale o nabourávání se do armádních počítačů a kradení informací," prohlásila Clintonová. Právě svobodou tisku a odmítání cenzury Assange dlouhodobě svoje činy hájí. Ještě před zveřejněním citlivých dat získal za svou investigativní novinářskou práci několik ocenění. Americký deník The New York Times ho také dříve označil za nejvýznamnějšího světového novináře. Teď mu hrozí 175 let vězení. 

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz