Domácí

Nejen Hlubuček. S pražským dopravním podnikem se pojí i dřívější kauzy

Pražský dopravní podnik jakoby přitahoval trestnou činnost. Korupční kauza, ve které figuruje bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček, totiž není první. V minulosti se o dopravní podnik zajímala policie třeba v souvislosti s Opencard.

Manažerské i politické pády, miliony korun v nenávratnu i dlouho se táhnoucí soudní procesy. Dopravní podnik hlavního města Prahy je s 11 tisíci zaměstnanci jedním z největších zaměstnavatelů v metropoli. 

"Je to obrovský kolos, který je velmi atraktivní právě z toho důvodu velkého finančního obratu," vysvětlil politolog Aleš Michal. Část příjmů podniku tvoří příspěvek majitele firmy, tedy hlavního města. "Je to částka určitě do 20 miliard korun, to je vlastně provozní dotace, my dotujeme cenu jízdného, plus k tomu se přičítají zhruba čtyři miliardy, které dopravní podnik na jízdném vybere," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Související obsah

Pro dopravní podnik navíc na smlouvy pracuje spousta externích firem. "Dopravní podnik je naprosto klíčová firma, je tam skoro pětina rozpočtu města na dopravu a funguje to jako jakýsi krmelec pro vyhladovělé politické srnky, které se tam chodí nakrmit po zimě," prohlásil expert na politickou korupci David Ondráčka z Transparency International.

V roce 2011 vyšla na povrch kauza, kdy mělo putovat na offshorová konta 17 haléřů z každé zakoupené jízdenky. V roce 2017 se zase objevila tajná smlouva, díky níž mohli vymahači pokut inkasovat mimořádné odměny.

Související obsah

Taková zapomenutá a nevypověditelná smlouva se záhy objevila ještě jedna, tentokrát na pronájem aut, která přitom dřív dopravnímu podniku patřila. Děním v dopravním podniku v roce 2013 zastupitelé zdůvodnili odvolání primátora Bohuslava Svobody (ODS). Skončil i tehdejší náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek.

"Křeslo primátora asi ty kauzy dopravního podniku stály Tomáše Hudečka," připomněl politolog Michal. "Kauzy jsou hodně spletité, je hodně složité vždycky postihnout to, kolik lidí se v nich pohybuje, je typické, že trvají dlouho a spousta z nich se nedošetří právě třeba i z procesních důvodů," dodal.

kdu, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz