Zahraničí

Britská letiště mají problém. Chybí jim personál a bojí se zpoždění

Největší londýnská letiště zoufale shánějí další personál. Před problémy už varovali ředitelé letišť Gatwick a Heathrow. Letní sezóna už začíná a cestující se tam bojí komplikací v letecké dopravě. Na největším londýnském letišti prý mohou problémy se zdržováním provozu trvat až 18 měsíců.

Chaos, nekonečné fronty, zpožděné a zrušené lety. Taková byla situace na letištích po celé Británii před dvěma týdny během oslav 70. výročí korunovace královny Alžběty II. Letní sezóna je za dveřmi a s dalším náporem cestujících hrozí, že se tento scénář bude opakovat.

"Zatím tu čekám jen asi hodinu, ale moje letadlo odlétá asi za 40 minut, takže ho stejně nejspíš nestihnu," stěžují si cestující na letišti v Lutonu. Šéf největšího londýnského letiště Heathrow varoval, že podobné problémy mohou mít cestující po celé Evropě ještě minimálně rok.

Související obsah

"Myslím, že to bude trvat 12 až 18 měsíců, než se celé odvětví dostane zpět do stavu, kde bylo před pandemií. Mnoho kvalifikovaných pracovníků přišlo o práci a my je musíme nabírat zpátky a znovu je školit, abychom byli schopní nabídnout cestujícím kvalitní servis, to vyžaduje čas," vysvětlil generální ředitel letiště Heathrow John Holland-Kaye.

Druhé největší britské letiště Gatwick kvůli nedostatku personálu během letní sezóny omezí počet letů. Ne všechny problémy v letecké dopravě jsou ale způsobené covidem. "Řada letišť v Evropské unii poté, co deklarovala podporu Ukrajině, tak jejich systémy pocítily napadení ruskými hackery. Já jsem trošku překvapený, že se o tom víc nemluví," řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Téma kybernetické bezpečnosti má být také jedním z hlavních témat českého předsednictví v Evropském parlamentu. 

Natálie Diviaková, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz