Zahraničí

Státy EU odsouhlasily zavedení eura v Chorvatsku. Zbývá už jen poslední krok

Státy EU odsouhlasily zavedení eura v Chorvatsku. Zbývá už jen poslední krok
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Státy Evropské unie tento týden jednomyslně podpořily zavedení eura v Chorvatsku. Podle ministrů členských zemí plní Záhřeb všechny podmínky pro přijetí společné měny. Vstup do eurozóny schválila už dříve Evropská komise, definitivní rozhodnutí padne na první ministerské radě za českého předsednictví v červenci.

"Jsme o krok blíže k zavedení eura," hlásají chorvatské portály včetně Dnevniku.hr. Už od ledna by měla balkánská země jako dvacátý stát eurozóny začít používat společnou měnu. Ministři financí EU tento týden přijali doporučení o připravenosti Chorvatska, což je další procedurální krok ke konečnému rozhodnutí, které padne 12. července.

Definitivně potvrdit možnost využívat euro v Chorvatsku musí ještě první ministerská rada za českého předsednictví. Žádné problémy se ale neočekávají. "Skvělá zpráva. Je to uznání velkého úsilí, které Chorvatsko vynaložilo," prohlásil francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Související obsah

​​Záhřeb splnil všechna čtyři kritéria, jejichž splnění Brusel pro přijetí společné měny požaduje. Týkají se stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability i směnného kurzu.

"Za české předsednictví jsem ministerským kolegům potvrdil, že zařadíme bod týkající se přijetí eura Chorvatskem na červencové jednání Rady Ecofin tak, jak jsem před měsícem v Bruselu slíbil chorvatskému ministrovi financí," uvedl český ministr Zbyněk Stanjura, který současně od Le Maira přebral vedení ministerských zasedání na příštího půl roku.

Chorvatsko už brzy přijme euro. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz