Domácí

Další rána pro restaurace. Bojí se, že je po zdražování opustí další zákazníci

Zdražování si lidé všímají také v restauracích. Jen, co se hospodští začali vzpamatovávat z covidových uzávěr a omezení, musí se obávat, že o zákazníky přijdou kvůli drahotě.

Ani české restauraci v pražských Dejvicích se nevyhnula inflace. Výdaje na provoz jí vzrostly ve všem, přesto se ceny na meníčku příliš nezměnily. "Třeba na porci svíčkové přes obědy vychází na pětikorunu. Stávala 149, teď stojí 154," vysvětlil zástupce vedoucího restaurace Dejvická Sokolovna Filip Přáda.

Přesto se najdou restaurace, kde se zákazníci při placení prohnou. Jejich provozovatelé to často vedle vyšších cen energií a potravin vysvětlují třeba vysokými nájmy v lukrativních částech Prahy. Například nedaleko Václavského náměstí asijská restaurace zdražila zhruba o 10 korun a jídlo tam průměrně vyjde na 150. V české restauraci vedle zaplatíte třeba za guláš skoro 400 korun nebo za telecí řízek téměř 500.

Související obsah

"Mnohé restaurace zdražují více, než o kolik narostly náklady tak, aby si zvýšily marže a dohnaly ty velmi špatné pandemické roky," upozornil ekonom Štěpán Křeček. 

Většina restaurací zdražila i na východě Moravy. Na porci jídla to dělá 10 až 20 korun. Kde je hodně turistů, tam tomu odpovídají ceny. Třeba v jedné nenápadné restauraci v Beskydech stojí smažený sýr 210 korun, i když si k tomu dáte jenom vodu.

Související obsah

V centru Prahy ale smažený sýr s hranolkami najdete i o 60 korun levnější než v beskydech. Rychlá občerstvení, která mají o poznání nižší náklady na svůj provoz, zdražila většinou o 10 korun na porci. "Každé dva týdny nám dorazí zboží a je dražší a dražší, tak jsme museli taky zdražit," uvedl prodejce rychlého občerstvení.

Rozdílné ceny se objevují také v ubytovacích zařízeních. Ukázal to například nedávný koncert v Praze, který do města přilákal 60 tisíc návštěvníků. "Řekněme ne úplně nejluxusnější hotely prodávaly pokoj za nějakých 15 tisíc korun na noc, což je samozřejmě obrovská částka," potvrdil ředitel Czech Tourism Jan Herget.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz