Domácí

Kraje mají peníze zablokované ve Sberbank. Zůstaly tam miliardy korun

Čtyři kraje a hlavní město Praha musejí řešit obrovské problémy kvůli penězům zablokovaným v ruské bance Sberbank, která je v likvidaci. Kraj Vysočina, který v ní má nejvíc, tedy skoro 2,5 miliardy korun, musel dokonce zažádat o miliardový úvěr.

Ohrožené by byly hlavně velké krajské stavby. Třeba obchvat Jihlavy za půl miliardy. Kraji Vysočina chybí pořádný balík, u Sberbank má 2,5 miliardy a musel se proto pořádně zadlužit. Vyjednaný miliardový úvěr byl nutností.

"Chceme zajistit, aby se nezastavily žádné rozvojové investiční projekty, které jsou naplánované nebo jsou v době realizace," vysvětlil hejtman Vítězslav Schrek (ODS). Navíc kraj Vysočina jedná s ještě jednou bankou o dalším zajišťovacím úvěru a znovu půjde o miliardu korun.

Související obsah

U Sberbank mají své peníze zadržované celkem čtyři kraje i hlavní město Praha. Už sice nejde o miliardy, ale mít nebo nemít volně k dispozici desítky nebo stovky miliónů, to je pořádný rozdíl. Krajské rezervy pláčou. Hodně hluboko do kapsy musel pro chybějících 350 miliónů sáhnout třeba Moravskoslezský kraj. "Jsme to vlastně pokryli z přebytku roku," sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Kania (ANO). "Nemusíme si kvůli tomu brát půjčku nebo úvěr, pokryjeme to z cashe, částka je 160 miliónů," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Celkem 53 miliónů korun má u Sberbank i Pardubický kraj. Investiční činnost to neomezuje. Zadržované peníze kraj nahrazuje ze svých rezerv. "Situaci pečlivě monitorujeme a očekáváme další vývoj," řekl k situaci v Praze tamní náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Související obsah

"Aktiva Sberbank byla větší než její pasiva. Osobně bych preferovala prodej celé banky jednomu novému vlastníkovi. Závazné nabídky potencionálních kupců, hlavně českých bank, stejně jako výsledky auditu chci mít hotové do konce června," uvedla likvidátorka Sberbank Jiřina Lužová.

Celkem zhruba pět miliard mají u Sberbank stovky měst a různých státních organizací a institucí. Řada z nich kvůli tomu má existenční problémy a musí si půjčovat leckdy i miliónové částky. K penězům se ale věřitelé dostanou podle odhadů nejdříve napřesrok.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz