Domácí

Kdo nahradí ministra Gazdíka? Mluví se o třech mužích. ANKETA

Kdo nahradí ministra Gazdíka? Mluví se o třech mužích. ANKETA
Petr Gazdík Zdroj: TV Nova

Po půl roce končí ve funkci ministr školství Petr Gazdík (STAN). Šéf hnutí STAN Vít Rakušan teď rychle hledá náhradu a veřejně už promluvil o třech možných kandidátech. Jasno by mělo být ještě tento týden.

Vládu Petra Fialy (ODS) čeká první personální změna. Kvůli kauze okolo bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka končí ministr školství Petr Gazdík (oba STAN). Od 1. července by měl na ministerstvo nastoupit jeho náhradník. Gazdík svoji rezignaci oznámil v neděli a ještě ten den se začala objevovat první jména adeptů na jeho funkci. 

Podle předsedy Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana bude nové jméno známé velmi brzo. "Naší cestou je najít vhodného kandidáta na resort ministra školství, kde bychom chtěli, aby ten výběr byl dokončený během příštího týdne," sdělil v neděli novinářům. A hned také naznačil, kam vedou jeho úvahy.  "Máme řadu lidí, kteří školství rozumí," prohlásil Rakušan.

Jiří Drahoš

První adept, kterého předseda Rakušan zmínil, je senátor a bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. "Určitě Jiří Drahoš je jméno, které je silné," řekl Rakušan. Jiří Drahoš působil v řadě vědeckých institucí a zastával funkci předsedy Akademie věd České republiky. V Senátu působí jako předseda výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Související obsah

Miroslav Plevný

Také jeho jméno zmínil Rakušan v odpovědi novinářům. "Je tam například pan senátor Plevný, což je vysokoškolský pedagog," uvedl. Byl také osm let děkanem Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni. V Senátu je členem výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Robert Plaga

Mezi novináři se začalo spekulovat také o bývalém ministrovi školství Robertu Plagovi, kterého si Gazdík na ministerstvu nechal jako politického náměstka. Od září by se nicméně měl stát šéfem Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Na dotaz novinářů Rakušan řekl, že by preferoval někoho z hnutí STAN. "Máme v poslaneckém klubu lidi, kteří se školství dlouhodobě věnují. My bychom jako STAN určitě neměli nouzi o to, přijít s nějakým nominantem, který by tu funkci zvládl a dokázal by navázat," řekl Rakušan. Plagovu kandidaturu ale nevyloučil.

​Petr Gazdík

Místopředseda hnutí STAN se stal ministrem v prosinci a končí asi po půl roce. Během svého působení v úřadu řešil mimo jiné příchod dětských uprchlíků z Ukrajiny. Stihl ale také odvolat z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Důvodem byla nespokojenost s fungováním organizace. Kontrola ministerstva financí podle Gazdíka zjistila v Cermatu závažné nedostatky. 

Na funkci se rozhodl sám rezignovat po zatčení Petra Hlubučka. "Přestože se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož v trestněprávní rovině, mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU," uvedl Gazdík.

Podívejte se, co ke Gazdíkově demisi řekl předseda STAN Vít Rakušan:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz