Krimi

Žena v Praze vydělávala na nebohé sově. Strážníci museli tvrdě zasáhnout

Žena v Praze vydělávala na nebohé sově. Strážníci museli tvrdě zasáhnout
Z chráněné sovy cizinka udělala atrakci pro turisty Zdroj: Městská policie hlavního města Prahy

Chráněnou sovu pálenou využívala cizinka v centru Prahy jako atrakci pro turisty, kteří se za nemalý poplatek mohli s ohroženým ptákem vyfotit. Nejenže tak nočního tvora nutila k nepřirozenému chování, strážníkům nedokázala doložit ani vlastnictví sovy. Ti se proto rozhodli zvíře odebrat, čemuž žena bránila. Nakonec musela hlídka tvrdě zakročit. Podle svědků zabavená sova nebyla jedinou, kterou organizovaná skupina využívala k výdělkům.

Potkat v české přírodě sovu pálenou je v současnosti vzácností, v centru Prahy toto setkání ale neobvyklé není. O to se zasadila mimo jiné 20letá cizinka, kterou o víkendu odchytili na Staroměstském náměstí strážníci. Turistům tam žena nabízela sovu k zapůjčení, fotografii si samozřejmě museli zaplatit.

"Sova pálená coby chráněný a silně ohrožený tvor (navíc noční živočich) byla v ruchu města neustále vyndávána a zandávána do tašky a nucena k výkonům, které překračovaly její sílu s ohledem na fyzický stav a biologické schopnosti," uvedla městská policie. Mladá žena navíc nebyla schopná důvěryhodně doložit vlastnictví opeřence ani doklady potřebné k vystoupením se zvířetem.

Související obsah

​Dopustila se tak řady protiprávních jednání včetně podezření na týrání zvířete. Hlídka proto rozhodla, že sovu ženě odebere. Ta ale neměla v úmyslu se zdroje svých příjmů lehce vzdát. "Žena opakovaně ignorovala výzvy strážníků ke spolupráci, navíc se začala aktivně bránit, proto hlídka použila donucovací prostředky," doplnila městská policie.

Sova skončila v dočasné péči záchranné stanice a o jejím osudu bude rozhodovat inspekce životního prostředí. Jednáním ženy se mezitím budou zabývat správní orgány. Cizinka přitom není jedinou, která sovu pálenou využívala v centru Prahy k vydělávání.

Související obsah

​"Je to organizovaná skupina lidí, kterou jsem v Praze za poslední rok viděl už několikrát. Stojí vždy na rušných místech, kudy prochází hodně turistů. Mají těch sov několik, naposledy jsem v centru během jedné cesty viděl tři. Už několikrát jsem na ně volal policii," prozradil redakci TN.cz čtenář Jakub.

O této skupině lidí informoval i investigativní novinář Janek Rubeš, který dvojici "sovařů" natočil na Karlově mostě, jak pronásleduje turisty. Ti totiž odmítli za fotografii se sovou zaplatit. Podle Rubeše si za jeden snímek účtovali 500 korun. "Sovy jim MP Praha zabavila, tak teď dělají holuby," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz