Zahraničí

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? PŘEHLED pravidel v destinacích

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? PŘEHLED pravidel v destinacích
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Sezona letních dovolených je tady a řada lidí se chystá vydat za hranice. Přestože spousta zemí po pandemii covidu restrikce rozvolnila, v jiných jsou stále opatrní. Podívejte se, jaká pravidla v oblíbených destinacích stále platí.

Letošní léto by podle expertů mohlo být po několika letech pandemie koronaviru konečně takové jako před pandemií. V mnoha zemích už protikoronavirová opatření zrušili. Jinde však omezení stále platí.

"V mnoha destinacích se setkáte s tím, že i když podle předpisů nějaké restrikce ještě platí, tak v praxi se už nedodržují. Lidé se cítí svobodně jako před rokem 2019," řekl TN.cz místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Související obsah

Odborníci doufají, že dobrá situace pro cestování vydrží co nejdéle. "Jak dlouho to bude trvat, je otázkou. Protože všichni se obávají podzimu. Ale doufají, že žádná vláda si nemůže už dovolit zavést tak brutální restrikce, jako byly předtím," má jasno Papež.

Před každou cestou do zahraničí by si však lidé měli zjistit, jaká opatření v cílové destinaci platí a co je potřeba dodržovat.

Bulharsko

Do oblíbeného Bulharska se lidé dostanou stejně jako v době před pandemií koronaviru. "Pro vstup není potřeba žádný certifikát o bezinfekčnosti. Tuto skutečnost potvrzuje opatření z 28. 4. 2022," uvedlo na webu české ministerstvo zahraničí. V zemi od dubna nejsou zavedená ani žádná protikoronavirová opatření.

Egypt

Ani v případě Egypta už lidé nepotřebují potvrzení o bezinfekčnosti. Turisté se tak po příjezdu už nemusí prokazovat očkováním, proděláním nemoci nebo negativním testem.

Francie

Pokud se chystáte do Francie, budete muset předložit potvrzení o očkování či prodělání nemoci v posledních šesti měsících. Všichni ostatní lidé starší 12 let navíc musí předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin nebo antigenní test platný maximálně 48 hodin.

Související obsah

Úřady lidem doporučují nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy a uzavřených prostorách. I nadále však platí povinnost dodržovat základní hygienická pravidla, například udržovat rozestupy, mýt si ruce či pravidelně odvětrávat vnitřní prostory.

Chorvatsko

Při cestě do Čechy oblíbeného Chorvatska se už lidé také obejdou bez jakéhokoli dokladu o bezinfekčnosti. Na dovolenou k Jadranu je zapotřebí tedy jen pas nebo občanský průkaz. V případě návštěvy zdravotnického zařízení je stále povinné mít zakrytá ústa a nos rouškou nebo respirátorem.

Itálie

Od června už není při příjezdu do Itálie potřeba se prokazovat certifikátem o očkování, uzdravením nebo testem na koronavirus. "V MHD a dopravě (letadla, autobusy, trajekty) zůstává povinnost nosit respirátor FFP2. To platí do září 2022," upozorňuje ministerstvo zahraničí.

Portugalsko

Při cestě do Portugalska je stále nutné předložit platný digitální certifikát EU. Musíte prokázat, že od poslední dávky očkování uplynulo více než 14 a méně než 270 dnů. V případě, že již máte posilující třetí dávku, je to bez časového omezení.

Pokud jste očkování nepodstoupili, musíte se prokázat certifikátem o prodělání nemoci před méně než 180 dny. Doložit je možné také negativní PCR test provedený ne dříve než 72 hodin před cestou nebo antigenní test, který nesmí být starší než 24 hodin.

Související obsah

Od 17. února letošního roku v zemi i nadále platí stav bdělosti. V hromadné dopravě (včetně taxislužeb), nemocnicích, zdravotnických zařízeních a lékárnách lidé stále musí nosit respirátory nebo roušky.

Řecko

Od letošního 1. května Řecko rozvolnilo proticovidová opatření. Není tudíž při cestě do země potřeba prokazovat bezinfekčnost či vyplňovat příjezdový formulář.

Na celém území státu však platí povinnost používat respirátor třídy FFP2/KN95/N95, případně dvojitou chirurgickou roušku v městské hromadné dopravě, taxíku, vnitřních prostorách lodí, zdravotnických zařízeních všech typů a lékárnách.

Španělsko

Také Španělsko od 2. června zrušilo povinnost vyplňovat příjezdový formulář nebo se prokazovat covidovým certifikátem. Vstup do státu tak není ničím omezený.

Spojené arabské emiráty

Pokud se chystáte letadlem do Dubaje, je nutné před odletem u check-inu předložit národní certifikát o očkování uznávanou vakcínou WHO nebo negativní PCR test, který není starší než 48 hodin a obsahuje QR kód, popřípadě certifikát o prodělaném onemocnění. Ode dne příjezdu do země a vyléčení však mohl uběhnout maximálně jeden měsíc.

Související obsah

Po příletu mohou být lidé navíc vyzváni k tomu, aby podstoupili bezplatný PCR test v prostorách letiště.

V zemi se však zpřísnila některá opatření. Ve vnitřních veřejných prostorách je nutné nosit ochranné prostředky dýchacích cest a dodržovat rozestupy. Turisté musí každých 14 dní podstoupit PCR test. Navíc úřady doporučují, aby lidé nosili očkovací certifikáty vždy při sobě, aby se v případě potřeby mohli prokázat.

Turecko

Veškerá covidová omezení pro vstup do Turecka byla zrušena s platností od 1. června tohoto roku. Ministerstvo zahraničních věcí však před případnou cestou doporučuje českým občanům, aby si u zastupitelského úřadu zjistili, zda se podmínky pro vstup nezměnily.

I nadále si však turisté musejí na veřejnosti, v prostorách nemocnic a v hromadné dopravě zakrývat nos i ústa rouškami. Klade se důraz rovněž na zachovávání rozestupů.

Tématem cestování se zabývá i pořad TN Live Experti na cestách. Podívejte se, kam můžete vyrazit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz