Domácí

Rakušan se hájí v kauze Dozimetr, Schillerová se mu vysmála

Rakušan se hájí v kauze Dozimetr, Schillerová se mu vysmála
Alena Schillerová a Vít Rakušan Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Korupční kauza kolem Petra Hlubučka má dramatický vývoj. Ačkoliv minulý týden od vedení hnutí STAN zaznělo, že o ničem nevědělo, nyní předseda Vít Rakušan přiznal, že Hlubuček nebyl bezproblémovým členem. Jeho pozici se prý ministr vnitra snažil oslabit, situaci ale řešil pouze na politické úrovni. Za to sklidil výsměch od opozice.

Petr Hlubuček, bývalý náměstek pražského primátora a člen Starostů a nezávislých, je tváří korupční kauzy Dozimetr, která od minulého týdne otřásá českou politickou scénou. Zpočátku se vedení strany tvářilo překvapeně. "Musím říct, že o tomto jsme žádné informace neměli. Nemohli jsme to tušit," uvedla v pátek pro DVTV místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

Související obsah

​Aktuální vývoj ale naznačuje, že Hlubuček nebyl vedením strany považován za důvěryhodného. Poprvé od zveřejnění kauzy dokonce sám Vít Rakušan přiznal, že měl podezření na nekalé chování (teď již bývalého) náměstka primátora. Neměl ale prý v ruce žádný důkaz.

"Proto jsem to řešil pouze po politické úrovni a snažil se pozici pana Hlubučka oslabit. Přestože měl v pražské organizaci silnou podporu, dosáhl jsem toho, že se nestal lídrem pražské kandidátky," vysvětluje ministr vnitra.

Místopředsedkyně hnutí ANO Alena Schillerová se do něj na twitteru pustila. "Konečně přiznání od Víta Rakušana. Takže o Slepičákovi (údajná přezdívka Petra Hlubučka, pozn. red.) a jeho chování věděl. A krutě ho potrestal tím, že ho dal z prvního na třetí místo kandidátky," napsala sarkasticky. A nejen od Schillerové sklidil Rakušan kritiku za to, jak hnutí STAN postupovalo. 

Zastal se ho první místopředseda STAN Jan Farský, který aktuálně pobývá ve Spojených státech. "To měl Hlubučka bez důkazů veřejně obvinit z trestných činů? Nějak si neumím představit, v čem by to bylo lepší," vyjádřil se.

Související obsah

​To, že vedení strany mělo ohledně Hlubučka pochybnosti, potvrdil její bývalý místopředseda Petr Gazdík, který minulý týden rezignoval na funkci ministra školství. "Dostala se k nám informace nejen od paní Marvanové (pražská radní a bývalá členka hnutí STAN, pozn. red.). Po Praze se povídalo leccos. Několikrát jsme jako vedení STAN konfrontovali pana Hlubučka, řešilo se to na předsednictvu i s krajskou organizací," řekl v úterní Snídani s Novou.

Rakušan ani nikdo další z vedení strany podle něj ale nepochybil. Pražská organizace totiž stála za Hlubučkem a ujišťovala, že je vše v pořádku. "Nešlo s tím nic udělat," konstatoval Gazdík.

Podívejte se na celý rozhovor s Petrem Gazdíkem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz