Zajímavosti

Lidem se doma válí poklady. Staré gramofonové desky mají vysokou cenu

Lidem se doma válí poklady. Staré gramofonové desky mají vysokou cenu
Zdroj: TV Nova

Ceny v poslední době rychle rostou a Češi stále více začínají šetřit. Často přitom neví, že mají doma schované poklady za desítky až stovky tisíc korun. Takovým pokladem jsou gramofonové desky, které v poslední době zažívají neuvěřitelný nárůst popularity. Za vzácné kusy jsou lidé ochotni dát ohromné částky.

Gramofonové desky zažily svou největší slávu v minulém století. Postupně je ale vystřídaly kazety a CD a dnes už si hudbu můžeme pustit úplně jednoduše z internetu. V posledních letech se ale gramofonové desky vracejí na výsluní a i současní hudebníci vydávají své písně na deskách.

Dobře se přitom neprodávají jen nové desky, ale velkou cenu mají hlavně desítky let staré kusy. Ceny některých se pohybují v desítkách až stovkách tisíc korun. Vzácné kusy se prodávají dokonce za miliony.

​V České republice byly gramofonové desky velmi populární a spousta Čechů tak má stále doma schované desítky kusů, na které jen padá prach. Web finance101.com sestavil žebříček 40 starých desek, jejichž ceny jdou až do astronomických výšek.

1) The Beatles, The Beatles ("The White Album") (1968)

Úplně nejdražší vinylovou desku asi doma v šuplíku nenajdete. Je totiž velmi speciální a existuje jen jeden kus. Jde o úplně první vylisovanou verzi tohoto alba, která je označená pořadovým číslem "A0000001". Roky se šuškalo, že první kopii dostal zesnulý John Lennon, ale ve skutečnosti ji měl Ringo Starr. Tento kus, který byl 35 let uchováván v bankovním trezoru, byl prodán během charitativní aukce za neuvěřitelných 790 000 dolarů (v přepočtu 18,5 milionu korun). Starr vložil peníze do své vlastní nadace Lotus – charitativní organizace, která poskytuje podporu obětem domácího násilí, do výzkumu rakoviny a dalších ušlechtilých věcí.

I když tento originální vinyl nevlastníte, tak i kopie s nízkými sériovými čísly budou mít stále vysokou cenu – kopie A0000023 se v roce 2012 prodala za 13 750 dolarů (přes 322 tisíc korun).

Související obsah

2) Aphex Twin aka Caustic Window, Caustic Window (1994)

Samotářský a excentrický producent Richard D. James, známý také jako Aphex Twin, nahrál toto album pod jménem Caustic Window, ale rozhodl se projekt opustit po vylisování pouhých pěti kopií. Alespoň jedné verzi se podařilo uniknout do světa a objevila se v roce 2014 s cenou 13 500 dolarů (přes 315 tisíc korun).

3) Prince, The Black Album (1987)

Po nahrání tohoto alba a vylisování 500 tisíců kopií se zpěvák Prince rozhodl vydání zastavit a zaplatil vydavatelství, aby stáhlo všechny nahrávky. Důvod? Zpěvák měl zjevení, že jeho deska byla "zlá". V té době se však již kopie dostaly do oběhu. Originální a neotevřený kus se v roce 2018 prodal za 42 300 dolarů (téměř milion korun).

4) Tommy Johnson, Alcohol And Jake Blues (1930)

Tato extrémně vzácná deska se jednou prodala za 37 100 dolarů (zhruba 900 tisíc korun). Předpokládá se, že jiná její verze neexistuje. 

5) Bob Dylan, The Freewheelin’ Bob Dylan (1963)

Někdy stačí malá chyba nebo nedokonalost k tomu, aby se cena sběratelského předmětu značně zvýšila. To je případ této už tak cenné desky. Několik skladeb mělo být před vydáním nahrazeno, ale někdo v lisovně přehlédl poznámku, a bylo tak vylisováno několik kopií obsahujících nesprávné skladby.

Pokud má vaše kopie sériové číslo, které končí na -1A, a obsahuje tyto čtyři skladby (pro potvrzení si je ale budete muset poslechnout, protože budou špatně označeny): Rocks and Gravel, Let Me Die In My Footsteps, Gamblin' Willie's Dead Man's Hand a Talkin' John Birch Blues, tak by nahrávka mohla mít hodnotu 35 000 dolarů (přes 820 tisíc korun) nebo více. Uvádí se, že existuje méně než 20 těchto "vadných" kopií.

Bob Dylan, deska The Freewheelin’ Bob Dylan | Zdroj: Profimedia

6) Frank Wilson, Do I Love You (Indeed I Do)

Krátce po nahrání Frank Wilson neochotně souhlasil se zakladatelem vydavatelství Motown Berrym Gordym, že by se lépe hodil pro práci v zákulisí a měl by vytvářet hity pro jiné umělce. Gordy proto nařídil své výlisky zničit. Říká se, že se dochovaly pouze dvě kopie. Jedna z nich byla prodána v aukci v roce 2009 za téměř 34 000 dolarů (zhruba 800 tisíc korun).

7) The Velvet Underground, The Velvet Underground & Nico (1967)

První výlisky debutové nahrávky The Velvet Underground se prodávají až za 2 799 dolarů (zhruba 65 tisíc korun). Jeden šťastný kanadský sběratel desek ale našel kopii bez obalu. Šlo navíc o desku, která sloužila jako zkušební lis a obsahovala rané verze mnoha písní. Existují pouze dvě verze a jedna patří bývalé bubenici The Velvet Underground Maureen Tuckerové. Sběratel nakonec získal 25 200 dolarů (téměř 600 tisíc korun).

8) The Five Sharps, Stormy Weather (1952)

Tento záznam je extrémně vzácný (existují pouze tři známé kopie) a velmi žádaný – kopie se prodaly až za 20 000 dolarů (půl milionu korun). Je ironií, že prodeje původního alba byly tak nízké, že si členové skupiny museli kupovat vlastní kopie.

9) The Rolling Stones, Street Fighting Man (1968)

Zde je další album, jehož hodnota byla zvýšena kontroverzním obalem, který byl autocenzurován nahrávací společností. Původní předloha pro Street Fighting Man obsahovala černobílou fotografii zdánlivě lhostejných policistů, kteří stojí nad zraněným demonstrantem. Název singlu a název kapely byl na ní vytištěný velkým hůlkovým písmem nahoře a dole.

Těsně před vydáním alba ale došlo v roce 1968 k nepokojům při příležitosti národního sjezdu Demokratické strany v Chicagu. Nahrávací společnost se proto rozhodla být opatrná a nahrávky zničila. Asi 18 záznamů bylo nějak zachráněno a jeden byl v roce 2011 vydražen za 17 000 dolarů (přes 400 tisíc korun).

10) The Beatles, Yesterday and Today (1966)

Původní obal této desky obsahoval fotografii Johna, Paula, George a Ringa v řeznických oděvech, jak drží panenky bez hlavy a mají syrové maso rozsypané na klíně. Dá se říci, že obálka nebyla dobře přijata. Ve skutečnosti natolik, že společnost Capitol Records utratila 250 000 dolarů (téměř 6 milionů korun) za nákup 750 000 nahrávek, které byly vytištěny a odeslány do obchodů.

Nedokázala je ale nakoupit všechny. Ceny těchto nezachycených kusů se nyní pohybují kolem 15 300 dolarů (zhruba 358 tisíc korun).

The Beatles, album Yesterday and Today | Zdroj: Profimedia

​Další desky, jejichž cena se pohybuje velmi vysoko, najdete v následující tabulce:

Zdroj: TN.cz

​Gramofonové desky pro Madonnu, U2, Lady Gaga nebo Rolling Stones se vyrábějí i v České republice. Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz