Zahraničí

Muže, který nosil Putinův jaderný kufřík, našli postřeleného. Skončil v nemocnici

Muže, který nosil Putinův jaderný kufřík, našli postřeleného. Skončil v nemocnici
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Od začátku války na Ukrajině se množí případy záhadných úmrtí ruských oligarchů i lidí z Putinova okolí. S těžkým zraněním teď skončil v nemocnici i muž, který roky pracoval v bezpečnostních službách a bývalému prezidentovi Borisi Jelcinovi nosil kufřík obsahující jaderné kontroly země. Poté, co odstoupil z funkce, předal Jelcin tento kufřík do rukou Putina.

Plukovník Vadim Zimin měl léta na starosti nošení pohotovostního jaderného kufříku. Doprovázel s ním prezidenta Borise Jelcina. Poté, co se k moci dostal Vladimir Putin, pracoval Zimin i pro něj, a to v rámci bezpečnostní služby.

Zimin nyní skončil v kritickém stavu v nemocnici. V kuchyni jeho bytu v Krasnogorsku na okraji Moskvy ho našel s vážnými zraněními jeho bratr. Podle webu Mirror ležel bývalý plukovník FSB v kaluži krve se střelnou ranou v hlavě. Ke střelbě mělo dojít v době, kdy Ziminova družka nebyla doma. Ta pracuje jako lékařka a v současné době ošetřuje ruské raněné vojáky na Ukrajině.

Související obsah

Objevila se i spekulace, že šlo o sebevraždu. Podle ruského zpravodajského webu Moskovskij Komsomolets totiž vedle Zimina našli i pistoli. Přítelkyni se měl navíc údajně svěřit, že trpí depresemi. 

Vadim Zimin byl v domácím vězení. Čelí totiž trestnímu stíhání kvůli údajnému braní úplatků. Ty měl přijímat v době, kdy se připojil k celní službě, Zimin ale veškerá obvinění popíral.

Kufřík Borise Jelcina obsahuje informační systém, který přijímá signály o případném raketovém napadení Ruska. Díky systému může ruský prezident rozhodnout o užití jaderných zbraní.

Ruský ministr mluví o třetí světové válce. Kvůli jaderným zbraním by byla zničující:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz