Zajímavosti

Šíleně smutná princezna slaví 75 let. Krásu jí roky rozhodně neubraly. KVÍZ

Vzhůru k výškám! Legendární česká zpěvačka Helena Vondráčková slaví v pátek 75. narozeniny. Hvězda pop music stále dobře vypadá, zpívá, tančí i stepuje. Zahrála si ve filmech a část její kariéry kromě nezapomenutelných hitů tvoří i účinkování v různých muzikálech. Na kontě má zhruba sto alb a 20 filmových, televizních nebo muzikálových rolí. Ke svému jubileu připravila česko-slovenské turné.

Když poslední dubnové pondělí roku 1964 usedli do poroty soutěže Hledáme nové zpěváky Waldemar Matuška a Jiřina Bohdalová, ani jeden z nich netušil, že budou svědky premiéry interpretky, která bude dalších 60 let hvězdou české pop music. Ani ne 17letá Helena Vondráčková porazila ve finále Viktora Sodomu dvěma anglicky zpívanými skladbami George Gerhswina a začala svou hvězdnou kariéru.

Za další dva měsíce natočila svůj první singl Pátá. A jen co splnila podmínku rodičů, kterou byla maturita, stěhovala se ze Slatiňan do tehdy hvězdného Divadla Rokoko. Rok 1967 jí přinesl cestu na festival do Rio de Janeira, kde se píseň Vzdálený hlas dostala do finále. A se svými květovanými šaty získala Helena titul miss festivalu. A když v témže roce ztvárnila princeznu Helenu ve filmu Šíleně smutná princezna, nebyl nikdo, kdo by se do vysoké blondýnky nezamiloval.

Evropa podávala ruku

Dávno předtím, než evropské hitparády okupovala různá vokální seskupení včetně švédské skupiny ABBA, přišel s podobným nápadem producent a skladatel Boban Ondráček. Ke své tehdejší černovlasé přítelkyni Martě Kubišové přidal blondýnku Vondráčkovou a obě doplnil rozverným Václavem Neckářem.

Související obsah

​Pod jménem Golden Kids měsíc působili v proslulé pařížské Olympii, nechyběli na festivalu televizní tvorby Midem v Cannes, vydali dvě LP desky a Evropa jim mohla ležet u nohou. Jenže přišla normalizace a po problémech Marty s podvrženými erotickými fotografiemi přišla tvrdá rána, a koncertů v rámci MS v lyžování ve Vysokých Tatrách v roce 1970 se tak soubor nedočkal.

Žena několika profesí

Helena zvládala pěveckou dráhu s grácií, ale proslavila se i jako herečka, moderátorka a díky nadání také jako tanečnice. Navíc ovládla precizně němčinu a věhlasný Polydor vydával singl za singlem. Je zajímavé, že získala pouze jednoho Zlatého slavíka, a to v roce 1965.

Bylo to pravděpodobně dáno tím, že Vondráčková se 24 hodin denně věnovala profesionálně své práci. A nikdy ji nezajímaly zákulisní manažerské tahy, které tuto anketu výrazně ovlivňovaly. I tak je bezesporu jednou z nejslavnějších českých zpěvaček všech dob.

Připomeňte si ty největší hity Heleny Vondráčkové:

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz